منو
سبد خرید

اسرار تعلیم و تربیت یا اصول تعلیم الفبا

اسرار تعلیم و تربیت یا اصول تعلیم الفبا
درحال حاضر موجود نمی باشد
اسرار تعلیم و تربیت یا اصول تعلیم الفبا
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 82150 - 117/3
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 55
0 ریال

اسرار تعلیم و تربیت یا اصول تعلیم الفبا

نویسنده: جبار باغچه بان
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 140
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1327 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

مصور

باغچه‌بان نخستین‌بار از سال‌های 1324 تا 1329، روش ابتکاری خود را به 400 تا 500 نفر از آموزگاران آموزش داد. روش ترکیبی وی، یک روش تجربی و ابتکاری بدون اقتباس از الگوهای خارجی است. به این ترتیب در سایه خدمات ارزنده جبار باغچه‌بان، تعلیم الفبا که کاری دشوار بود و همه از تدریس آن در کتاب اول دبستان روگردان بودند، درسی شیرین و آسان و ثمربخش شد.به گفته جبار، تنها کسی که در آموزش الفبا روش داشت، خود او بود.

باغچه‌بان ضمن تألیف نخستین کتابش «برنامه کار آموزگار» در سال 1302 ، به نوشتن کتاب «الفبای آسان» پرداخت که نخستین کتاب الفبا آموز او محسوب می‌شود. جبار در این کتاب  برای نخستین‌بار روش جدیدی را مطرح کرد که امروز آن‌را «روش ترکیبی» یا «روش آمیخته باغچه بان» می‌گویند. این روش نَه شیوه کلی (قیاسی) است که در مکتب‌خانه‌ها و مدارس قدیم ایران به کار گرفته می‌شد و نَه شیوه تحلیلی (استقرایی) است که در مدارس جدید آن روزگار به‌کار می‌رفت.

وی چون به صحت روش خود ایمان داشت در سال 1311 در شیراز «بازیچه الفبا» را ساخت و در تهران آن‌را از طریق نوشتن کتاب‌های «دستور تعلیم الفبا»، «الفبای سربازان»، «الفبای خودآموز برای سالمندان» و «اسرار تعلیم و تربیت یا اُصول تعلیم الفبا» به تکامل رساند که از عوامل مهم گسترش آموزش و پرورش به سبک نوین در ایران محسوب می‌شود و با وجود گذشت سال‌ها همچنان به عنوان مترقی‌ترین روش آموزشی در مدارس به‌ویژه کلاس‌های نهضت سواد‌آموزی و آموزش در مقطع دبستان در سراسر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درباره مرحوم جبار باغچه‌بان حرف و سخن فراوان است. دستگاه تعلیم و تربیت معاصر هنوز نتوانسته وی را به خوبی و درستی معرفی کند و قدر و منزلت علمی و مجاهدات ارزنده او را بازگو نماید. او شخصیتی بی‌بدیل در شکل‌گیری نظام آموزشی در ایران است و ما متأسفانه او را منحصر به کارهایی برای معلولان و کودکان استثنایی کرده‌ایم؛ حال آنکه این اقدام وی یکی از ده‌ها اقدامات و ابتکارات او در حوزه کار آموزشی است. هنوز مؤسسه  یا سازمان علمی، آموزشی یا مکانی مهم به نام نامی او نامگذاری نشده و فقط بر سردر مدارس کودکان استثنایی یا کودکان دارای نیازهای ویژه نامش را می‌بینیم! روحش شاد و یاد و نامش جاودانه باد.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات