کتاب اسرارالتوحید فی مقامات الشیخ ابی سعید فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات قدیم،اساطیر،فرهنگ انتشارات امیر کبیر

اسرار التوحید فی مقامات الشیخ ابی سعید

نویسنده: محمد بن منور 
باهتمام : ذبیح الله صفا

ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 405
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1332 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب

با مقابله نسخ استانبول و لنين گراد و گپنهاگ

کتابِ اسرار التوحید، یکی از شاهکارهای نثر فارسی است که در طولِ تاریخِ هزار و دویست ساله ادبیات فارسی، بی نظیر و بی بدیل است.

این کتاب به لحاظ ارزش هنری و مهارت نویسنده در شیوه های گوناگونِ بیان و شیوه داستان پردازی و انتخاب کلمات، در صدرِ میراث ادبیِ زبانِ فارسی قرار دارد. حتی اگر کسی محتوای آن را که بیشتر عرفان و زندگینامه صوفیان است، با دیده انکار بنگرد، نمی تواند چیره دستیِ شگفت آورِ نویسنده را در اسلوب های بیانِ هنری منکر شود.

این کتاب، زندگی نامه عارف بزرگ و انسانِ نمونه تاریخِ فرهنگ ایران، ابوسعید بن ابی الخیر میهنی (440 ـ 357) است که در تاریخ عرفان ایرانی والاترین پایگاه را در کنارِ حلاج و با یزید و چند تن دیگر، داراست.اما این کتاب، تنها زندگی نامه بوسعید نیست، بلکه یکی از برجسته ترین منابع تاریخ عرفان ایران و یکی از مهم ترین اسناد تاریخ اجتماعی این سرزمین، در یکی از مهم ترین اَدوار تاریخ ایران نیز به شمار می رود.

چاپ حاضر از کتاب «اسرار التوحید» ، به لحاظ اصول تحقیق و نسخه هایی که در تصحیح آن مورد استفاده بوده است و نیز روش علمی تهیه متن، با هیچ کدام از چاپ های قبلی قابل مقایسه نیست. این چاپ، به لحاظ صحت ضبط کلمات و درستی عبارات و سلامت ترکیب جمله ها از اصالتی برخوردار است که چاپ های قبل از آن محروم بوده اند.به لحاظ اشتمال بر تعلیقات و توضیحات نیز این چاپ در حدی است که می توان گفت کمتر متنی از متون زبان فارسی، تا بدین پایه، درباره اش وسواس و دقت به خرج داده شده است. کوشش مصحح بر آن بوده است که برای هیچ گونه خواننده ای از حد دانشجوی علاقه مند تا محقق نقاد در تاریخ تصوف و زبان فارسی و مسائل شعر و عرفان ایرانی هیچ پرسشی باقی نماند.

بدینگونه است که در این کتاب از ترجمه عبارات عربی گرفته تا جستجو در ظریف ترین دقایق زبان تصوف و مسائل لغوی و تاریخی و اجتماعی، همه مورد بحث و نظر قرار گرفته است.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اسرارالتوحید فی مقامات الشیخ ابی سعید

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 87481 - 105/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابوسعید ابی الخیر, محمد بن منور, ذبیح الله صفا, تصوف, عرفان اسلامی, تاریخ تصوف, تاریخ ادبیات ایران, ابوسعید, کتاب اسرار التوحید فی مقامات الشیخ ابی سعید, کتاب های نایاب, کتاب اسرار التوحید فی مقامات الشیخ ابی سعید