کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
استراتژی اسرائیل

استراتژی اسرائیل

نویسنده: غازی اسماعیل ربابعه
مترجم: محمدرضا فاضلی
ناشر: سفیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 270
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

استراتژی اسرائیل از افکار پراکنده در میان یهودیان و از زمان نخستین آوارگی پدیدار گشت . یعنی هنگامی که تنها رؤیای آنها بازگشت به سرزمین موعود " فلسطین " بود . هربار که یهودیان مورد تحقیر جوامعی که در آن می زیستند قرار می گرفتند . " اندیشه بازگشت " در آنها زنده می شد . البته باید گفت . رنجش خاطر یهودیان بیشتر به دلیل خودپرستی ، تعصب و ناسازگاری با مردمی بود که در میان آنها زندگی می کردند .

در چنین شرایطی اندیشمندان یهودی به تشکیل میزگرد و کنفرانسهای متعددی به منظور بحث درباره سرنوشت یهودیان پراکنده در جهان پرداختند پس از تشکیل کنفرانس بال سوئیس در سال 1897 استراتژی اسرائیل صورت یک عقیده را به خود گرفت . در این کنفرانس یک استراتژی با دورنما و اهدافی مشخص مطرح شد که هدف آن انتقال یهودیان به فلسطین و تشکیل دوباره دولت یهود در سرزمین تاریخی اسرائیل ( به ادعای رهبران آنان ) بود . وسایل تحقق این هدف ، در کنفرانس مزبور مشخص شد . کنفرانس بال نقطه آغاز بود که جنبش صهیونیسم را در یک چارچوب مشخص سازمان داد . برای اینکه رؤیای دیرینه یهودیان لباس واقعیت بر تن کند ، رهبران صهیونیسم تصمیم قاطعی گرفتند که با اراده ای خستگی ناپذیر به تلاش بپردازند . جوامعی نیز که یهودیان در میان آنها زندگی می کردند به رشد و حرکت جنبش صهیونیسم به سوی هدف خود ، ناخواسته کمک کردند .

اسرائیل از زمان پیدایش خود توانست نظریه نظامی خاصی برای خود وضع نماید و آن را در برنامه ریزی استراتژیکی نظامی و طرحهای عملیات جنگی به اجرا درآورد . معروف است توان نظامی هر کشوری بر پایه حسن سازماندهی ، کارایی و بهره برداری از جمعی عناصر که مهم ترین آنها : موقعیت جغرافیایی ، نیروهای انسانی ، منابع طبیعی و اقتصادی ، روابط بین المللی ، روح معنوی ، ایده های تشکیلاتی و نقاط ضعف دشمن است ، مبتنی می باشد .

با وجود اینکه برخی از این عناصر در اسرائیل ضعیف بودند ولی فرماندهان نظامی رژیم صهیونیستی توانستند از امکانات موجود خودشان برای تحقق اهدافشان بهره برداری کنند . این مسأله همچنین به آنها امکان داد تا شکافهایی در یکپارچگی اعراب به وجود آورند و اسرائیل از آنها نهایت استفاده را ببرد .

استراتژی نظامی اسرائیل به ثابت بودن اساس وجود آن ، صهیونی بودن ماهیت آن ، تجاوزکارانه بودن شیوه ای آن و استعماری توسعه طلبانه بودن هدفها و مقاصد آن مشهور است . به همین دلیل تغییراتی که بر آن حاصل می شود تنها در چهارچوب تغییر و تحول در شیوه است و برایش قدرتی فراهم می سازد تا با شرایط مرحله ای مقابله کند .

اسرائیل در برنامه ریزی استراتژیکی خود به دستاوردهایی توجه دارد که آنها را پایه های اولیه این استراتژی به حساب می آورد . مهم ترین دستاوردهای آن عبارتند از : وضعیت جغرافیایی نظامی ، کم بودن تعداد جمعیت خود نسبت به اعراب ، ناتوانی در تحمل جنگ ، درازمدت شکست به منزله نابودی و ضرورت پیروزیهای پی درپی ، نداشتن امکانات مناسب برای انجام تمرینهای نظامی و تکیه بر نیروهای امپریالیستی و استعماری .

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

استراتژی اسرائیل

  • ناشر: سفیر
  • کد کتاب: 94795 - 117/5
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال

برچسب ها: غازی اسماعیل ربابعه, محمدرضا فاضلی, اسرائیل, خاورمیانه, فلسطین, علوم سیاسی, جامعه شناسی جنگ, کتاب استراتژی اسرائیل