دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

استبداد ، دموکراسی و نهضت ملی

استبداد ، دموکراسی و نهضت ملی
درحال حاضر موجود نمی باشد
استبداد ، دموکراسی و نهضت ملی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 162360 - 60/4
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

استبداد ، دموکراسی و نهضت ملی

نویسنده: محمدعلی همایون کاتوزیان
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 143
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو  _ نو

 

مروری بر کتاب

استبداد و دیکتاتوری، به رغم شباهت های ظاهریشان یکی نیستند. در استبداد ، قدرت دولت منوط و مشروط به هیچ قانون یا قرارداد طبقاتی یا اجتماعی نیست؛ حال آنکه در دیکتاتوری حاکمیت در چار چوب قرار داده های موجود به قدرت حاکم تفویض می شود.

نویسنده پس از بحث درباره این نظریه، مصداق آن را در تاریخ ایران می جوید و نشان می دهد که معمولا نظام حاکم استبدادی ، و بدیل آن نیز بلوا و هرج و مرجی بوده که به بازگشت استبداد ختم شده است.وی بر آن است که برای امحاء استبداد استقرار حکومت قانون کافی است اما نظام دمکراتیک منوط به وجود نهاد های مستقل اجتماعی و رای و مشارکت مردم و تحمل آراء و عقاید مخالف است.

این کتاب مجموعه برخی از مقالاتی است که در عرض دوازده سال گذشته به فارسی منتشر شده­اند. موضوع بحث اغلب آنان در نوشته‌های دیگر (بیشتر به زبان انگلیسی، که در یادداشت‌ها و مآخذ مقالات از آنان یاد شده است) با تفصیل و گسترش و دقت بیشتری عرضه شده، ولی در اینجا به شکل تازه و با بیانی که به فهم عمومی درس خواندگان نزدیک‌تر است ارائه گردیده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات