كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
استالین ؛ دو جلدی

استالین ؛ دو جلدی

نویسنده: سایمن سیبیگ مانتیفوری
مترجم: بیژن اشتری
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1428
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1 

 
مروری بر کتاب  

کتاب حاضر نتیجه یک دهه پژوهش درباره «استالین» در بیست شهر و نه کشور، عمدتاً در آرشیوهای تازه باز شده مسکو، تفلیس، باتومی، سن پیترزبورگ، باکو، ولگدا، سیبری، برلین، استکهلم، لندن، پاریس، هلسینکی، کراکف، وین، استانفورد و کالیفرنیاست. در این کتاب زندگی استالین از بدو تولد تا هنگام رسیدنش به حکومت در اکتبر 1917 بررسی می‌شود. 

نگارنده معتقد است که برای اولین بار می‌تواند نقش استالین را در سرقت‌های بانک، اخاذی‌ها، دزدی‌های دریایی، باج‌گیری‌ها، آتش‌افروزی‌ها، جنایت‌ها، با سند سسو مدرک ثابت کند. وی در این کتاب می‌نویسد: «استالین یک سازمان دهنده سیاسی، یک مدیر اجرایی توانمند و استاد در زد و بند با سرویس‌های امنیتی تزاری بود. استالین برخلاف زینوویف، کامینیف و بوخارین، که از قضای روزگار نام و شهرتشان به عنوان سیاستمداران بزرگ عمدتاً به سبب نابودی آن‌ها در دوران‌ «وحشت بزرگ» عالم‌گیر شد، از به خطر انداختن جان خویش هیچ هراس نداشت. موفقیت‌های استالین به خاطر تحصیلات کلاسیک (به لطف مدرسه علمیه تفلیس) و خشونت‌های خیابانی بود... هم «روشنفکر» بود و هم «جنایتکار»..."

کتاب‌های دیگری هم درباره استالین، این سیاست‌مدار پیچیده دوران معاصر، خوانده‌ام این یکی به نظرم کتاب بدی نیامد و نوری بر زندگی کم و بیش مبهم استالین می‌تاباند. استالین یا آنجور که مادرش او را می‌خواند «سوسو» در ابتدا قرار بود کشیش شود و مدتی هم در حوزه علمیه تفلیس درس خواند اما آن را نیمه کاره رها کرد. طبع شعر داشت و شاعر بسیار خوبی هم بود به طوری که اگر سیاستمدار نمی‌شد می‌توانست شاعر خوبی بشود. با آثار شکسپیر، چخوف، افلاطون آشنا بود و کتاب‌های ویکتور هوگو را می‌خواند. رمان مورد علاقه‌اش ژرمینال نوشته امیل زولا بود و تولستوی و داستایوفسکی را ستایش می‌کرد. ستایش او از ادبیات تا آخر عمر ادامه داشت به طوری که بر خلاف رفتار خشنش با سایر مردم با نویسنده‌ها کم و بیش با مماشات برخورد می‌کرد.

مانتیفوری نویسنده کتاب ، انگلیسی، از پدری یهودی که چندین نسل بانک دار بوده‌اند، و مادری یهودی و رمان‌نویس زاده‌شد. او پیش از آن‌که پروژه‌ی استالین را برای نگارش انتخاب کند نیز به تاریخ روسیه علاقمند بود و کتاب «کاترین کبیر و پوتمکین» را نوشت. سپس در سنین ۳۸ سالگی و ۴۲ سالی، این دو کتاب ارزشمند را درباره‌ی دیکتاتور سرخ به چاپ رساند. چیزی که مرا متحیر می‌کند، قدرت بیان این نویسنده و توانایی او در همراه ساختن خواننده با روند حوادث و شخصیت‌ها است. شرح داستان‌گون او از اتفاقات، چنان است که خود را در خیابان‌های شهر گوری می‌یابی، کنار سوسو [استالین] عصبی، وقتی کودکی است که با بچه‌های قلدر دعوایش شده هستی، همراه او از دست مأموران اوخرانا در می‌روی و بوالهوسی‌‌های اخلاقی و رفتار سادیسمی‌اش منزجرت می‌کند. در عین حال هم برایش دلسوزی می‌کنی و هم از او بیزاری و هم بشدت از او وحشت داری. اما بیان داستانی کتاب، سبب نمی‌شود مانتیفوری هدفش در بیان تاریخ را فراموش کند، او به شیرین‌ترین کلام و روش، تاریخ سال‌های ابتدایی قرن بیستم در روسیه را به خواننده می‌آموزد. نکته‌‌ی کم‌نظیر این کتاب‌ها، سندیت بالای آن‌ها، بدون جبهه‌گیری توسط نویسنده است. مانتیفوری پای بیش‌تر صفحات اثرش پانوشت‌هایی می‌نویسد که نشان می‌دهد جملات نقل‌قول را، از پی‌گیری کدام حادثه، یا بازگشایی اسناد و خاطرات کدام افراد یافته. این پانوشت‌ها بر ما می‌نمایاند که مانتیفوری برای اطمینان یافتن از صحت اسناد، سفرهای زیادی کرده و با افراد و بازمانده‌های بسیاری به گفتگو نشسته و آن‌چه پیشِ ‌‌روی خواننده نهاده، مستدل‌ترین کتاب درباره‌ی چگونگی زیستن استالین و صادقانه‌ترین تصویر ارائه شده از وی هست. معمولاً خواندن کتاب تاریخی، آمادگی ذهنی بالایی می‌طلبد. باید به دقت به مطالعه نشست تا از حلقه‌های ارائه شده در کتاب، زنجیری ساخت، اگر درباره‌ی تاریخ یک ملت اطلاعات چندانی در ذهن خواننده نباشد، مجهولات بسیاری در ذهنش به‌وجود می‌آید که احتمالاً راه برطرف کردن آن‌ها را به‌سختی می‌یابد. اما مانتیفوری، تمام اطلاعات لازم، تمام پرسش‌های احتمالی خواننده و نیازش به اطلاعات تکمیلی درباره‌ی شخصیت‌ها را پیش‌بینی کرده و در متن و پانوشت‌ها، کاملاً خواننده را روشن می‌کند و از اطلاعات سیرابش می‌سازد، چنان‌که یک راهنمای باتجربه دست کوهنورد ناشی را می‌گیرد و از امن‌ترین راه به مقصد می‌رساند.

در این کتاب‌ها، خواننده با سوسوی کوچک آشنا می‌شود که به دلایلی، خشن‌ترین رفتار را از سوی پدر خود دید، نسبت به تمام کسانی که از او در زمینه‌های مختلف بهتر بودند رشک برد، خشونت سادیسمی‌اش را از کودکی نشان داد، دانش‌آموز مستعد کلاس بود، علی‌رغم روح خشنش اشعار لطیف می‌سرود، صدایش در آوازخوانی بی‌همتا بود، چیزی نمانده‌بود کشیش شود، متعصب بود، هم‌زمان هم روشنفکر بود و هم اهل خشونت خیابانی، به اخلاقیات پایبند نبود، بیش و پیش از مارکسیست شدن، یک ماکیاولیست بود و می‌گفت: «حقیقت را ارتشی از دروغ‌ها پشتیبانی می‌کند»، به‌راحتی خیانت می‌کرد و اعتقاد داشت «حق‌شناسی بیماری سگ‌هاست!»، در اعدام بیش از یک میلیون نفر نقش مستقیم داشت و به‌طور کلی در مرگ بیش از ۲۵ میلیون نفر مؤثر بود. وقتی هنوز سوسو جوگاشویلی بود در یکی از نشریات حزبی نوشت: «در برابر چشمان شما، آن قهرمانِ داستانِ گوگول سر بر می‌آورد، قهرمانی که در یک حالت اختلال روانی تصور می‌کرد پادشاه اسپانیاست. این سرنوشت همه‌ی مبتلایان به جنون خودبزرگ‌بینی است.» اما وقتی دیگر جوزف استالین شده‌بود، کیش پرستش خود را الزامی نمود و خود را هم‌چون یک نیمه‌خدا –یا شاید خودِ خداوند- پنداشت. استالین راهی را انتخاب کرد که همه‌ی دیکتاتورها می‌روند، کسی چه می‌داند؟ شاید همه‌ی آن‌ها از خودشان وحشت دارند، چون می‌دانند تنها کسی هستند که مطّلعند آنی نیستند که می‌خواهند از خود تصویر کنند. نمی‌دانم چرا، اما همیشه فکر کرده‌ام دیکتاتورها در اتاقشان آینه ندارند!

فهرست
 
جلد اول : استالین جوان ؛ از تولد تا انقلاب اکتبر
جلد دوم : استالین ؛ دربار تزار سرخ ؛ از غصب قدرت تا مرگ

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

استالین ؛ دو جلدی

  • ناشر: ثالث
  • کد کتاب: 64783 - 102/7
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال
  • 5 یا بیشتر 640,000ریال

برچسب ها: سایمن سیبیگ مانتیفوری, بیژن اشتری, ژوزف استالین, شوروی, لنین, انقلاب اکتبر, استالین, مارکسیسم, تروتسکی, تاریخ روسیه, کتاب استالین ؛ دو جلدی, کتاب استالین جوان ؛ از تولد تا انقلاب اکتبر, کتاب استالین ؛ دربار تزار سرخ ؛ از غصب قدرت تا مرگ