کتاب استاد اسماعیل مهرتاش و جامعه باربد فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب هنر انتشارات دنیای نو

استاد اسماعیل مهرتاش و جامعه باربد

نویسنده: حبیب الله نصیری فر
ناشر: دنیای نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 245
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

اسماعیل مهرتاش در سال 1283 شمسی متولد شد و تحصیلات خود را در مدرسه دارالفنون به انجام رساند. از کودکی به موسیقی و تئاتر علاقه‌مند بود. به همین سبب، در آغاز، گروهی مرکب از سی و پنج‌ نفر از بچه‌های محل و شاگردان مدرسه دارالفنون تشکیل داد و به اتفاق آنان کنسرت دوره‌ای موسیقی برپا کرد و سرانجام نیز کلوپ "جامعه باربد" را تاسیس نمود. 
 
استاد مهرتاش کلاس هایی جهت تعلیم تار، فن بیان و هنر پیشگی تشکیل داد که در این کلاسها از شاگردانی که استطاعت مالی نداشتند، وجه مالی دریافت نمی کرد و همواره در کلاس های این استاد گرانقدر به روی همه شاگردان باز بود. از شاگردان استاد مهرتاش باید از " ملوک ضرابی "، " منتشری "،" شجریان "، " ملکه حکمت شعار "، " شهیدی "، " فروزنده "، " حسن اعتمادی "، " فریدون اسماعیلی "، " حسن یزدانیان "، " محمدعلی کشاورز "، " عزت ا.. انتظامی " و ... را نام برد.
 
این کلاس ها در جامعه باربد تشکیل می شد و ریاست جامعه برعهده استاد مهرتاش بود. استاد مهرتاش حدود ۴۵۰ آهنگ مختلف که فلکلور را هم شامل می شود؛ ساخت و اکنون پس از گذشت سالها از زمان احداث آن جامعه، هنرمندان پیشکسوت و مشهور ایران، تمامی پیشرفت های هنری خود را مرهون و مدیون جامعه باربد می دانند.
 
به قول روانشاد استاد وهدانی که وی نیز در جامعه بوده است : هرکس در این مملکت در موسیقی یا تئاتر یا هنر پیشگی به جایی رسید به جامعه باربد سری زده است. استاد مهرتاش در سال ۱۳۵۹ پس از ۷۷ سال زندگی پربار دار فانی را وداع گفت و خاطراتی درخور تحسین از خود باقی گذاشت.در کتاب، زندگی و فعالیت‌های هنری "اسماعیل مهرتاش"، به ویژه در موسیقی و تئاتر بررسی شده همچنین چگونگی تاسیس و فعالیت کلوپ "جامعه باربد" معرفی گردیده است. 

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

استاد اسماعیل مهرتاش و جامعه باربد

  • ناشر: دنیای نو
  • کد کتاب: 64348 - 102/5
  • موجودی: در انبار
  • 165,000ریال
  • 135,000ریال

برچسب ها: اسماعیل مهرتاش, حبیب الله نصیری فر, جامعه باربد, موسیقی ایرانی, تاریخ موسیقی ایران, موسیقی, موسیقیدانان ایران, موسیقیدانان, موسیقی سنتی, کتاب استاد اسماعیل مهرتاش و جامعه باربد