منو
سبد خرید

اسب خوب ، سوار خوب ، پرش خوب ؛ خودآموز پرش با اسب

اسب خوب ، سوار خوب ، پرش خوب ؛ خودآموز پرش با اسب
موجود نمی باشد
اسب خوب ، سوار خوب ، پرش خوب ؛ خودآموز پرش با اسب
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 53196 - 115/5
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 25

اسب خوب ، سوار خوب ، پرش خوب

نویسنده: عباسقلی عربشیبانی
ناشر: گیل
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 230
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

خودآموز مصور پرش با اسب

تصوری‌ از این‌ غلط‌تر وجود ندارد که‌ با یکی‌ دوبار پرش‌ با اسب‌ از روی‌ مانع‌ یا موانعی‌ به‌ رمز و راز این‌ هنر پی‌ برده‌ و می‌توان‌ از آن‌ پس‌، هر اسبی‌ را سوار شده‌ و از روی‌ هر نوع‌ مانعی‌ با موانعی‌ یا هر عرض‌ و ارتفاعی‌ به‌طور صحیح‌ و اصولی‌ عبور کرد. پس‌ از اینکه‌ سوارکاری‌ آموزش‌ مقدماتی‌ را پشت‌ سر گزارد و توانست‌ به‌ درستی‌ روی‌ زین‌ نشسته‌ و در هر شرایطی‌ متعادل‌ بوده‌ و مزاحم‌ اسب‌ نباشد، با موفقیت‌ آموزش‌ پرش‌ شروع‌ می‌شود.
شخصی‌ را مجسم‌ کنید که‌ بیش‌ از چند بار بر اسب‌ سوار نشده‌ و یا اگر شده‌ و زمان‌ آن‌ هم‌ طولانی‌ بوده‌، اصولی‌ نبوده‌ و یا به‌ روش‌ سنتی‌ سوار بر اسبی‌ از روی‌ مانع‌ پرش‌ می‌کند. مطمئن‌ باشید او به‌ خطرات‌ این‌ حرکت‌ آشنا نیست‌ و نمی‌داند که‌ چگونه‌ بر جسم‌ و روان‌ اسب‌ آسیب‌ رسانده‌ و او را از هر چه‌ سوار و مانع‌ و... است‌ بیزار می‌کند.

توضیحی‌ در این‌ زمینه‌ لازم‌ به‌ نظر می‌رسد؛ هر موجودی‌ دارای‌ عضوی‌ است‌ که‌ وظیفه‌ دارد در حال‌ حرکت‌ به‌ حفظ‌ تعادل‌ او کمک‌ کند. این‌ عضو در انسان‌ دست‌ و در اسب‌ سر و گردن‌ است‌. اگر دست‌های‌ شخصی‌ را ببندند، آیا او می‌تواند به‌ راحتی‌ بدود. اگر اسبی‌ را وادارید که‌ خود از روی‌ مانعی‌ پرش‌ کند، به‌ راحتی‌ انجامش‌ خواهد داد، حتی‌ اگر وزنه‌ای‌ معادل‌ وزن‌ سوارکاری‌ روی‌ او ببندید. پس‌ از چه‌رو به‌ محض‌ سوارکردن‌ سوار بر او به‌ مشکل‌ برمی‌خوریم‌؟ دوباره‌ به‌ موضوع‌ انسان‌ برمی‌گردیم‌. آیا به‌ هنگام‌ صعود از سر بالائی‌ بالاتنه‌ خود را به‌ جلو نمی‌دهیم‌؟ اگر کوهنورد باشیم‌ و کوله‌ای‌ بر دوش‌، سعی‌ نمی‌کنیم‌ تا آن‌ را بر پشت‌ خود آنگونه‌ ببندیم‌ که‌ به‌ هنگام‌ صعود، بر هم‌ زننده‌ تعادل‌ ما نباشد. آیا در دویدن‌ دستهای‌ دونده‌ و چگونگی‌ حرکت‌ آنها به‌ او کمک‌ نمی‌کند؟ آیا به‌ هنگام‌ زمین‌ خوردن‌ از دستها کمک‌ نمی‌گیریم‌؟ اسبی‌ که‌ سر و گردنش‌ در گرو دستهای‌ نامسئول‌ سواری‌ آموزش‌ ندیده‌ است‌ همانند دزدی‌ است‌ پاسبان‌ او را دستگیر کرده‌ و دستبند به‌ دستهایش‌ زده‌ تا فرار نکند. اسبی‌ که‌ سواری‌ ناآشنا به‌ اصول‌ سوارکاری‌ بر پشت‌ خود دارد، چگونه‌ قادر به‌ حفظ‌ تعادل‌ در سراشیبی‌ و سربالائی‌ است‌ و از زمین‌ خوردن‌ خود و انداختن‌ سوار جلوگیری‌ کند.

مفهوم‌ این‌ نکته‌ که‌ "سوار باید همواره‌ چنان‌ اسب‌ را در دست‌ داشته‌ باشد" آویزان‌ بودن‌ به‌ دستجلوها برای‌ حفظ‌ تعادل‌ خود نیست‌. سوار دستجلوها را به‌ دست‌ دارد تا او را بیش‌ از پیش‌ کمک‌ کند تا به‌ راحتی‌ حفظ‌ تعادل‌ کرده‌ و یا در حالت‌ عدم‌ تعادل‌ قادر به‌ برقراری‌ مجدد آن‌ شده‌ با اعتماد به‌ نفس‌ کامل‌ به‌ حرکتش‌ ادامه‌ دهد. اگر سوار با اسب‌ در روی‌ زمینی‌ ناهموار که‌ دارای‌ پستی‌ و بلندی‌ است‌ سربالائی‌ و یا سراشیبی‌ - حرکت‌ می‌کند:

در سر بالایی‌ باید به‌ رکاب‌ها تکیه‌ کنید، به‌طوریکه‌ شانه‌، زانو و پنچه‌ها در یک‌ خط‌ قرار بگیرند، که‌ در این‌ حالت‌ هم‌ قسمت‌ عقب‌ اسب‌ آزادتر شده‌ و هم‌ دستجلوها بلندتر می‌شوند که‌ سر و گردن‌ او را آزاد گزارده‌ و با حفظ‌ کامل‌ تعادل‌، صعود، به‌ راحتی‌ انجام‌ می‌شود. اگر قادر به‌ حفظ‌ تعادل‌ نیستید، دستجلوها را به‌ یک‌ دست‌ داده‌ با دستی‌ دیگر یال‌ را بگیرید و همچنان‌ تکیه‌ به‌ رکاب‌ باقی‌ بمانید.
در سراشیبی‌ باید در حالیکه‌ بالاتنه‌ همچنان‌ میل‌ به‌ جلو دارد، دستجلوها را به‌طوریکه‌ مزاحم‌ سر و گردن‌ اسب‌ نباشند، به‌ یک‌ دست‌ گرفته‌ و در صورت‌ نیاز با دست‌ دیگر قاچ‌ جلو را بگیرید.
اگر شیب‌ تند بود و ناچار شدید بالاتنه‌ را راست‌ کرده‌ یا کمی‌ به‌ عقب‌ ببرید، ساق‌ها در جای‌ خود و دستجلوها همچنان‌ آزاد باشند. در هر دو حالت‌ با گام‌ قدم‌ حرکت‌ کنید. اسب‌ را میان‌ تونل‌ ایجاد شده‌ به‌ وسیله‌ دو ساق‌ گرفته‌ اجازه‌ ندهید قسمت‌ عقب‌ او منحرف‌ شده‌ و اریب‌ - یک‌ پهلو - حرکت‌ کند که‌ بسیار خطرناک‌ بوده‌ و ممکن‌ است‌ منجر به‌ غلطیدن‌ شود.

حالت‌های‌ اسب‌ به‌ هنگام‌ شروع‌ پرش‌

مربی‌ باید به‌ این‌ حالت‌ها کاملا" آگاه‌ باشد تا بتواند سوارها را برای‌ استفاده‌ از دستجلوها توجیه‌ کند.
ـ با قرار گرفتن‌ دستهای‌ اسب‌ روی‌ نقطه‌ جهش‌، او سر و گردن‌ را به‌ جلو و پائین‌ می‌کشد.
ـ پاها را به‌ زیر کشیده‌ و هم‌ زمان‌ سر و گردن‌ به‌ همراه‌ دستها را بالا می‌برد.
ـ با استفاده‌ از فشار هر دو پا خود را از زمین‌ جدا می‌کند.
پس‌ هر نوع‌ حالت‌ غلط‌ دستها، به‌ هر دلیلی‌ در اجرای‌ این‌ سلسله‌ حرکت‌های‌ اسب‌ برای‌ پرش‌ اختلال‌ ایجاد کند، مردود و مشمئز کننده‌ و مخرب‌ است‌.
پس‌ بر مربی‌ است‌ که‌ ابتدا سوار را به‌ خوبی‌ آموزش‌ داده‌، او را با اصول‌ سواری‌ آشنا کرده‌ و پس‌ از اینکه‌ اطمینان‌ حاصل‌ کرد که‌ او به‌ درستی‌ روی‌ زین‌ می‌نشیند و از کمک‌هایش‌ استفاده‌ می‌کند و تعادل‌ اسب‌ را بهم‌ نمی‌زند و حتی‌ او را کمک‌ می‌کند تا به‌ راحتی‌ حرکت‌ کند، آموزش‌ پرش‌ را شروع‌ می‌کند.

ـ موانع‌ به‌ دو دسته‌ تقسیم‌ می‌شوند:

موانع‌ قابل‌ عبور
موانعی‌ که‌ باید از روی‌ آن‌ پرید و ...

 

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب