منو
سبد خرید

اساطیر رم

اساطیر رم
درحال حاضر موجود نمی باشد
اساطیر رم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 146117 - 87/5
  • وزن: 0.40kg
0 ریال

اساطیر رم

نویسنده: استیوارد پرون
مترجم: باجلان فرخی
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 250
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ مهر دارد

 

مروری بر کتاب

مصور

اساطیر روم، به مجموعه‌ای از روایات سنتی اطلاق می‌شود که در اصل به افسانه‌های سرچشمه گرفته از رم باستان و سیستم مذهبی این سرزمین، ارتباط دارند و به همان شیوه در ادبیات و هنرهای تجسمی رومیان تجلی یافته‌اند. «اساطیر روم» همچنین ممکن است به مطالعات مدرنی اشاره داشته باشد که ضمن پرداختن به موارد پیش گفته، موضوعات مرتبط و مشابه آن را، در هنر و ادبیات سایر فرهنگ‌ها در هر دوره، نشان بدهند.

مطالعۀ پیرامون اسطوره‌های روم، بخاطر تأثیرگذاری و نفوذ اولیۀ دین و مذهب یونانی و خدایان و اساطیر یونان، بر تمدن شبه جزیره ایتالیا، در طی دوران ماقبل تاریخی رم، ممکن است تا حدودی پیچیده به نظر برسد. این پیچیدگی، بعدها و با تقلید آگاهانه و عمدی نویسندگان رومی از الگو و مدل ادبی یونانی، به اوج خود رسید و این نویسندگان روایات مربوط به خدایان یونانی را از اساطیر یونان وام گرفتند و آنان را به عنوان همتایان رمی اساطیر یونان، در پانتئون خدایان سرزمین خود قرار دادند.

اسطوره‌ها و افسانه‌های رومی در دوران‌های نخست، با مذهب اتروسکی‌ها نیز، ارتباطی پویا داشته‌اند، که البته این ارتباط در مقایسه با ارتباط موجود میان اساطیر روم با اساطیر یونان، کمتر مستند می‌باشد.پیش از پیدایش خط و آشنایی انسان با فن کتابت، داستانها و افسانه‌های اقوام و ملل باستان، سینه به سینه و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. همین داستانها وسیله یا ابزاری برای کشف بسیاری از رویدادهای تاریخی بوده است و به قولی موجب شده تا خاطره‌های غبار گرفته‌ای که به صورت افسانه درآمده‌اند و هنوز هم همان شکل افسانه‌ای‌شان را حفظ کرده اند، زمینهٔ تاریخ و داستانهای تاریخی را فراهم آورند.

گرچه این داستانها به مرور و طی زمانی طولانی و به دست و سلیقهٔ راویان نسلهای گوناگون، شاخ و برگ افسانه‌ای و زیبا یافته است ولی از سوی دیگر به محققان و تاریخ‌نویسان دورانهای بعدی این امکان را داد که با مطالعهٔ آنها بسیاری از حقایق تحریف شدهٔ تاریخی بسیاری را از دل آنها بیرون بیاورند و تدریجا با زدودن شاخ و برگ‌های اضافی، قصه‌های تاریخی تقریبا قابل قبولی ارائه دهند. پس از آن بود که بسیاری از تاریخ‌نویسان قدیم از همین داستانهای اساطیری شایع استفاده کردند و با توجه به روایات مذهبی، تاریخ جهان را به صورت قصص تاریخی نوشتند.

داستانهای جاودانه‌ای که از اساطیر یونانی، رومی و مردم سرزمینهای شمال اروپا در این کتاب گردآوری شده است، دیر زمانی خمیر مایهٔ ادبیات سراسر قاره اروپا بوده است. در این کتاب دربارهٔ بسیاری از خاندانهای شهریاری مطالبی می خوانید که زندگی طوفانی و سراسر ماجرای آنها مضمون نمایشنامه‌های بزرگ و مشهوری شده است، از خانواده‌هایی چون آگاممنون، اودیپوس اندوهگین، آنتیگونهٔ قهرمان و ... . 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات