نبرد مادرید

نبرد مادرید

نویسنده: دان کورزمان
مترجم: مهدی شهشهانی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 600
اندازه کتاب: رقعی گالینگور  - سال انتشار: 1366 - دوره چاپ: 1

کمیاب -  کیفیت : درحد نو ~ نو ؛ بر روی جلد اصلی کتاب با گالینگور صحافی مجدد شده است

 

مروری بر کتاب 

در جريان جنگ هاي داخلي اسپانيا رژيم جمهوري با تهاجم وحشيانه قواي مزدور فرانكو روبرو گرديد .ماجراي مادريد در اولين ماه هاي جنگ داخلي اسپانيا يكي از تكان دهنده ترين و با اهميت ترين حماسه هاي تاريخي دوران معاصر به شمار مي رود. ماجرای این جنگ داخلی به ماه ژوئیه سال 1936 بر می گردد و آن درست همان زمانی بود که ژنرال فرانکو ترتیب دخالت ارتش متمایل به راست را علیه رژیم جمهوری که سیاستی متمایل به چپ داشت، داد و آن را به قیام و شورش واداشت.

نقطه اوج بحران، با حمله قوای شورشی به مادرید و بر سر تصرف این شهر آغاز شد. در حالیکه رهبران سیاسی مردم، در معرکه درهم ریختگی و اغتشاش فراگیر، شهر را ترک کرده و آنها را تنها گذارده بودند. با این وجود مردم نومیدانه، ولی مصمم و قاطع جنگ را ادامه دادند.
هیچکدام از صدها کتاب تاریخی و تحقیقی که تاکنون در مورد این جنگ داخلی هولناک به رشته تحریر درآمده است، به نکات و مسایل انسانی، آن چنان که این کتاب پرداخته، اشاره ای نداشته است.

شورش، انقلاب و جنگ داخلی در ژوئیه 1936، اسپانیا را در نوعی مشکلات داخلی که از دیرباز وجود داشت، در خود فرو برد. به دلیل جوّ ایدئولوژیکی اروپای آن زمان، جنگ اسپانیا بلافاصله اهمیت بین المللی عمده ای یافت. متأسفانه برای اسپانیایی ها، کشورشان صحنه نوعی تعصبات خشونت آمیز سیاسی و ایدئولوژیکی قرار گرفت که در آن زمان برای کسب برتری با هم رقابت می کردند.

در حوزه ی نظامی، از این جنگ برای آزمایش تکنولوژی ها و تاکتیک های جدید آلمانی ها، ایتالیایی ها و روس ها استفاده شد، سه کشوری که به مداخله نظامی در این جنگ پرداختند. این جنگ همچنین یک نبرد فرسایشی کلاسیک تبدیل شد که در آن، هر یک از طرف ها ارتش هایی با نیم میلیون نیرو و یا بیشتر داشتند. این جنگ با بی رحمی و وحشی گری درگرفت، بدون آن که هیچ منطقه ای تصرّف شود و تقریباً سه سال به طول انجامید و حدود نیم میلیون قربانی گرفت.

جنگ با یک شورش از جانب ارتش، علیه دولت "جبهه ملی" چپ گرای جمهوری آغاز شد. این شورش با موفقیت کامل همراه نبود، اما سرزمین و حمایت نظامی و غیرنظامی کافی به دست آورد تا به حیات خود ادامه دهد. شورش، باعث شد تا نیروهای عادی تحت امر دولت تا آن حد تضعیف شوند که دولت نیروهای میلیشیای گوناگون حزب و اتحاد را مسلح سازد. این امر، باعث خیزش خشونت آمیز انقلاب چپ گرا شد.

در آغاز، هیچیک از طرفین، دارای نیروی نظامی قدرتمندی نبودند. فقط بخش آماده رزم ارتش، به فرماندهی ژنرال فرانسیسکو فرانکو به واسطه ناوگان تحت کنترل دولت در مراکش به محاصره درآمده بود. فرانکو با انجام نخستین عملیات عمده پل هوایی در تاریخ، این محاصره را در هم شکست و حدود 20 هزار نیرو را از فاز فراز تنگه جبل الطارق (بین ژوئیه تا سپتامبر) عبور داد. ملی گرایان با قراردادن این واحدها در جلو (در اوایل اوت) تلاش خود را برای رسیدن به مادرید آغاز کردند. طی این دوره پشتیبانی خارجی (عمدتاً هواپیما و خلبان) از ملی گرایان (از ایتالیا و آلمان) و جمهوری خواهان (از فرانسه) دریافت شد.

 

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نبرد مادرید

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 95945 - 4/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: دان کورزمان, مهدی شهشهانی, تاریخ اروپا, فرانکو, جنگ اسپانیا, جنگ داخلی اسپانیا, فاشیسم, کتاب نبرد مادرید