كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
از چشم های شما می ترسم

از چشم های شما می ترسم

نویسنده: فرخنده حاجی زاده
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 205
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

میراث رمان زن در ایران به فرخنده خانم حاجی­زاده سپرده شده است. در این رمان، راوی مدهوش، منتشر، قطعه قطعه و شیفته است؛ و شخصیت­ها سرگیجه ­ی نگاه زنانه را گرفته ­اند. این رمان، فرخنده است. فرخنده ­تر باد! به ترسیدن، این­گونه ترسیدن، ادامه دهیم، ترس هنری، ترسی زیباست. بترسیم!

راوی در این رمان, مدهوش, منتشر, قطعه قطعه و شیفته است. در این رمان, سنگباره‌ها در دست‌های بی‌قرار و معصوم, بی‌تابانه منتظرند تا شر و تجسم آن را از جهان دور کنند و انسان شرور اینک عارفی است, موسیقیدان, مشتاق که با سه تار, یاسینی را می‌خواند... هنگام سنگسار شدن 'مشتاق' شاید با لبخندی حزین و خونین به انسان‌های هراسان از نگاه ـ قاتلانش ـ گفته بود: از چشم‌های شما می‌ترسم... مشتاق سنگسار می‌شود... تراژدی شکل می‌گیرد... سنگپاره‌ها در دست‌های معصوم و بی‌قرار, منتظرند تا شر و تجسم آن را از جهان دور کنند و انسان شر, اینک زنی است که جرات عاشقی داشته است.

آن چه آمده در کرمان دویست سال پیش است, پیش از هجوم آقا محمد خان و در کرمان دوران نزدیک, گذشته است‌؛ اما رد این نوع تراژدی را می‌توان در تاریخ و تا ژرفای آن, تا مرز اساطیر پی‌گرفت, حلاج, سهروردی, مانی و مزدک و امثال اینها که در عشق به معانی, محو هستند و از منظر دیگر, شیرین و تهمینه و خاصه سودابه.... اینها که جرات مردسالار و مبتنی بر فرهنگ عشایری, فئودالی می‌یابند. اما خود دیر یا زود به ناگریز به زاری زار درهم می‌شکنند. داستان به شیوه پست مدرن, گویای حادثه‌ای است که درگذشته روی داده است.

این رمان روایت سیال لغزنده‌ای است که روح زمان در آن از یاد رفته و اینک از ذهن و زبان 'مانا' دختری بازگو می‌شود که به فضای جنینی‌اش باز گشته و به گونه‌ای نمادین و پر از پرش‌های پریشان تاریخی به واگویی زندگی خود آمده است.

«از چشم‌های شما می‌ترسم» رُمانی چند صدائی به حساب می‌آید، که جایگاه و موقعیت آدم ها در آن، فاقد توالی منطقی است، چرا که سیالیّت ذهن و عبور از زمان تقویمی، در میان هاله‌ای از واقعیت و رویا در گذر است و آنچه که به روایت‌های گسسته، عینیت می‌بخشد، همانا روشن شدن تدریجی کوچه‌های بن‌بست، تفکرات مبهم و فضاهای گرفته‌ی انسانی و تاریخی است. وجه غالب در روایت «از چشم‌های شما می‌ترسم» علاوه بر از دست دادن زمان و سقوط در گرداب ناشناختگی، نوعی تکرار در مقوله‌های تاریخی- سیاسی زمانه‌ای اینجایی و اکنونی است. اما مضمون نهفته‌تری نیز در درون این «متن» جریان دارد، که حضور و تکامل انسان و باورهایش در آن، به دور از غوغاهای تقویمی است. «مانا» چه کرده است؟ چه بلائی بر سرش آمده است؟ که این چنین به دار مکافات آونگ گردیده و در آتش نوعی «انتظار» و «بازگشت» همچنان شعله‌ور است؟

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

از چشم های شما می ترسم

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 100456 - 88/4
  • موجودی: در انبار
  • 210,000ریال

برچسب ها: فرخنده حاجی زاده, داستان های فارسی, کتاب از چشم های شما می ترسم