منو
سبد خرید

از چرتکه تا استراتژی

از چرتکه تا استراتژی
-11 %
از چرتکه تا استراتژی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 108920 - 95/7
  • وزن: 0.90kg
1,295,000 ریال
1,450,000 ریال

از چرتکه تا استراتژی

نویسنده: امیر ابوالفضل ذکریایی - نازلی منجم زاده
ناشر: سیته
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 386
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

راهکارهای موفقیت 15 شرکت برتر ایرانی - مصور

کتاب از چرتکه تا استراتژی به بررسی تعدادی از برندهای ایرانی می‌پردازد که توانسته‌اند با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌های اقتصادی و بدترین شرایط محیطی، به موفقیت برسند. این کتاب با تشریح تجربه‌‌های برندهای منتخب خواننده را با موضوعات مدیریت و کارآفرینی آشنا می‌کند و فرصت الگوبرداری و شبیه‌سازی را برای او فراهم می‌کند.

...بنیاد کودک (مؤسسه‌ی خیریه‌ی رفاه کودک) به عنوان یک مؤسسه‌ی مردم‌نهاد، از زمان تأسیس توسط آقایان ایرانشاهی و یثربی تاریخ پرماجرایی داشته است. در آن زمان، سازمان حاکمیت شرکتی مدونی نداشت، اما بنیان‌های اولیه‌ی یک حاکمیت مناسب برای سازماندهی چنین تشکیلات عریض و طویلی از ابتدا به درستی نهاده شد. این چینش ساختاری علاوه بر رعایت ضوابط اجرایی و برنامه‌ریزی، به رویکرد سازمان مردم‌نهاد نیز توجه کرده است.

بنیاد کودک از هیئت‌امنا و هیئت‌مدیره به طور همزمان بهره می‌برد. به دلیل فقدان سهامدار، هیئت‌امنا بالاترین رکن سازمانی مؤسسه است. از لحاظ سازوکار قانونی، هیئت‌امنای دفترهای نمایندگی به عنوان مسئولان اجرایی مدیریت دفترهای نمایندگی در جایی ثبت نشده‌اند. هیئت‌امنای ثبت‌شده در سازمان‌های رسمی، در مجمع عمومی نقش اساسی را ایفا می‌کنند و تصمیمات کلان شرکت را نیز اتخاذ می‌نمایند. هیئت‌امنا در بنیاد کودک متشکل از یک گروه 15 نفره از افراد امین، خوشنام، نیکوکار، مورد تأیید و دارای اعتبار هستند که از هیئت‌امنای دفترهای نمایندگی شهرهای گوناگون انتخاب شده‌اند.

ارکان شرکتی در دفتر مرکزی بنیاد کودک به عنوان یک مؤسسه تعریف شده است. هیئت‌امنا برای امور اجرایی، هیئت‌مدیره‌ای متشکل از 5 عضو اصلی و 2 عضو علی‌البدل از میان همیاران انتخاب کرده است. در حالی که هیئت‌امنا هیئت ناظر است، هیئت‌مدیره همان هیئت اجرایی است که با برگزاری جلسه‌ها پیشنهادهایی به منظور بهبود و پیشبرد اهداف ارائه می‌دهد. شفاف‌سازی و تعیین مرز بین قوای اعضای هیئت‌مدیره و اعضای هیئت‌امنا از تصمیمات آتی سازمان است. ضمانت بقای بنیاد کودک، نظام حاکمیتی مدیریتی حاکم بر آن بوده است.

هر یک از اعضای هیئت‌مدیره‌ی منتخب، مسئولیت بخش کلانی از بنیاد را بر عهده دارد. برای مثال، فرد باسابقه در فعالیت‌های مالی، به عنوان خزانه‌دار و ناظر بر عملکرد واحد مالی بنیاد کودک انتخاب می‌شود. هیئت‌مدیره عضو موظف، حقوق بگیر و ملزم به حضور روزانه در سازمان نیستند، اما مسئولیت واحدهای تخصصی فعال تحت نظر خود را بر عهده دارند. هیئت‌مدیره بر حسب موضوع، کمیته‌های مختلفی نظیر کمیته‌های استراتژی و کمیته‌های مالی را در داخل خود تشکیل می‌دهد که گاهی از نفرات خارج سازمان نیز کمک می‌گیرد.

ترکیب اعضای کمیته کاملاً بسته به موضوع از افراد درون و برون سازمانی تشکیل می‌شود. در حقیقت، کمیته‌ها مغز و هسته‌ی اصلی سازمان هستند که با ایده‌سازی‌های خود سازمان را به پیش می‌برند. بنا بر این کمیته‌ها بسته به موضوع‌های فعالیت، موقتی و دائمی هستند. برای مثال، در راستای تصمیم گسترش واحد منابع انسانی از فعالیت‌های اداری صرف، کمیته‌ای تشکیل و از صاحب‌نظران حوزه‌ی منابع انسانی جهت حضور در این کمیته و اعمال نظر دعوت به عمل آمد. طبیعی است پس از نیل به یک نتیجه‌ی اجرایی، نیازی به کمیته‌ی منابع انسانی وجود نخواهد داشت.

در زمان تحریم به مدد کمیته‌ی ارزاق، کمک‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور جمع‌آوری گردید و دانش‌آموزان بااستعداد نیازمندِ تحت حمایت حتی یک روز سختی را تجربه نکردند. کمیته‌ی تحریم با هدف حل بحران مالی نیز پس از رفع مسئله‌ی تحریم به صورت اتوماتیک منحل شد، اما کمیته‌های مالی و برنامه‌ریزی از جمله کمیته‌های تقریباً مستمر و دائمی هستند. در ساختار ماتریسی بنیاد، مسئول دفتر نمایندگی که به عنوان یکی از کارکنان سازمان است و به فراخور موضوع در قبال دفتر مرکزی پاسخگو است، به هیئت‌امنای دفتر نیز گزارش می‌دهد و پاسخگو است.

فهرست

فصل 1: تحول جسورانه / مورد مطالعه: گروه صنعتی امرسان
فصل ۲: به رنگ نیلی / مورد مطالعه: بانک سامان
فصل ۳: فراسوی محبت / مورد مطالعه: بنیاد کودک
فصل 4: خانواده‌ی بزرگ / مورد مطالعه: گروه صنعتی بوتان

فصل 5: کم‌عمق پهناور / مورد مطالعه: گروه خودروسازی بهمن
فصل 6: آرامش طوفانی / مورد مطالعه: گروه پارس‌آنلاین
فصل ۷: طعم ایرانی، گستره‌ی جهانی / مورد مطالعه: زرماکارون
فصل 8: به لطافت یک رویا / مورد مطالعه: سینره
فصل ۹: اکسیر جوانی / مورد مطالعه: عبیدی
فصل ۱۰: تلاش‌افزار / مورد مطالعه: گروه صنعتی فراسو
فصل 11: سالمند چابک / مورد مطالعه: فومن‌شیمی
فصل ۱۲: ارتفاع سخت / مورد مطالعه: هواپیمایی ماهان
فصل ۱۳: آکادمی اشتغال / مورد مطالعه: مجتمع فنی تهران
فصل ۱۴: تیک‌تاک / مورد مطالعه: نیلپر
فصل ۱۵: آقای خاص / مورد مطالعه: هاکوپیان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات