کتاب از پاریز تا پاریس فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات امیر کبیر

از پاریز تا پاریس

نویسنده: محمد ابراهیم باستانی پاریزی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 570
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

هفت شهر هفت جوش هفت رنگ

برای اینکه متوجه شوید که عوامل گستردگی فرهنگ در دنیا چه کسانی و چه نیروهایی هستند- خدمتتان عرض می کنم که مرحوم سید احمد هدایت زاده پاریزی (معلم کلاس سوم و چهارم من)، روزها، ساعتهای تفریح مدرسه می آمد روی یک نیمکت، در برابر آفتاب، زیرهلالی ایوان مدرسه که پدرم ساخته بود می نشست و صفحاتی از بینوایان ویکتور هوگو را برای پدرم می خواند و پدرم- هم چنانکه گویی یک کتاب مذهبی را تفسیر می کند- آنچه در باب فرانسه و رجال کتاب بینوایان می دانست و از این و آن خصوصا شیخ الملک شنیده یا خوانده بود به زبان می آورد- و من نیز که نورسیده بودم در اطراف آن ها می پلکیدم و اغلب گوش می کردم.

حقیقت آن است که سی چهل سال قبل که به پاریس رفتم، بسیاری از نامهای شهر پاریس و محلات آن، مثل مونپارناس و فونتن بلو و امثال آن کاملا برایم شناخته شده بود. به خاطر دارم که آن روزها که در سیته یونیورسیتر Cité Universitaire در آن شهرک دانشگاهی، ( کوی دانشگاهی پاریس )منزل داشتم( 1349ش/ 1970م ). یک روز متوجه شدم که نامه ای از پاریز از همین هدایت زاده برایم رسیده.

او در آن نوشته بود: « نور چشم من، حالا که در پاریس هستی، خواهش دارم یک روز بروی سر قبر ویکتور هوگو، و از جانبِ من سید اولاد پیغمبر ، یک فاتحه بر مزار این آدم بخوانی.» تکلیف مهمی بود و خودم هم شرمنده بودم که چرا درین مدت من به سراغ قبر مردی که این همه در روحیه من موثر بوده است نرفته بودم.

بالاخره پانتئون را پیدا کردم و رفتم و از پشت نرده ها ، فاتحه معلم خود را خواندم. و در همان وقت با خود حساب کردم که نه نیروی ناپلئون، و نه قدرت دوگل، و نه میراژهای دوهزار، هیچکدام آن توانایی را نداشته اند- که مثل این مشت استخوان ویکتور هوگو، از طریق بینوایان، فرهنگ فرانسه را به زوایای روستاهای ممالک دنیا، از جمله ایران، خصوصا کرمان و بالاخص پاریز برسانند...

... کار زیارت هم این روزها مثل هرکار دیگری ماشینی شده است. صبح ساعت 8 از تهران راه می افتید، ساعت 11 روز بعد در حرم کاظمین زیارت جوادین را خواهید کرد و حال آنکه 368 کیلومتر تا همدان و از آنجا 190 کیلومتر تا کرمانشاه و از آنجا 313 کیلومتر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

از پاریز تا پاریس

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 56224 - 111/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد ابراهیم باستانی پاریزی, تاریخ اجتماعی ایران, مقالات ادبی, مقالات تاریخی, کتاب از پاریز تا پاریس