منو
سبد خرید

از نور تا نوا ؛ غلامحسین بنان استاد آواز ایران

از نور تا نوا ؛ غلامحسین بنان استاد آواز ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد
از نور تا نوا ؛ غلامحسین بنان استاد آواز ایران
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 129167 - 114/7
  • وزن: 0.60kg
  • UPC: 40
0 ریال

از نور تا نوا

نویسنده: گروه نویسندگان
به کوشش :  پری دخت بنان

ناشر: ماهور
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 256
اندازه کتاب: وزیری  - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب

مصور - حاوی مطالبی از بزرگان هنر ایران درباره استاد آواز ایران غلامحسین بنان

این اثر شامل مقاله‌ها، نوشته‌ها و شعرهایی درباره‌ی زندگی و ارزش‌های هنری غلامحسین بنان است. در متن کتاب می خوانیم:«زندگی بنان مصادف با دوره‌ای بود که موسیقی در ایران به ‌تدریج از زمره‌ی حرفه‌ها بیرون می‌آمد و در ردیف هنرها جا می‌گرفت... با این همه، غبار خفّت دیرین هنوز از چهره‌ی آن پاک نشده بود و خط فاصل میان هنرمند و عمله‌ی طرب همیشه روشن نبود و کمتر پدری در خواب و خیالش برای فرزند خود شغل خوانندگی آرزو می‌کرد.

بنان از کسانی بود که با خودداری از خواندن در مجالس طرب و پرهیز از قبول مزد از افراد ارزش خود  و هنر خود را اعتلا بخشید... بنان چنان بر آواز خود مسلط بود و چنان آرام و مطمئن و ظاهراً بی‌کوشش می‌خواند که وقتی شروع می‌کرد، انسان هرگز دغدغه‌ی این را نداشت که جایی از عهده برنیاید و یا فقط به ممکن بسازد و صدایش بشکند و یا از میزان خارج شود. با خیال آسوده و کمال اطمینان می‌شد به آواز او گوش کرد و خود را به دست امواج لذت سپرد.»

«استاد غلامحسین بنان» در اردیبهشت ماه سال ۱۲۹۰ خورشیدی در تهران خیابان زرگنده (قلهک)، در خانواده ای متمول و صاحب جاه، به دنیا آمد. پدرش «کریم خان بنان الدوله نوری» و مادرش دختر شاهزاده محمد تقی میرزارکنی (رکن الدله) برادر ناصرالدین شاه یا پسر محمد شاه قاجار بود.

اولین استاد او پدرش بود و دومین استاد، مرحوم “میرزا طاهر ضیاءذاکرین رثایی” و سومین استادش مرحوم “ناصرسیف” بوده اند.غلامحسین بنان خواننده ای با حُسن صوت خدادادی و صاحب شیوه خاص در اجرای آواز ایرانی شناخته می شود . وی با وجود بهره گیری از اساتید سنت گرای قدیم ، چندان به نظام منضبط زیبایی شناسیِ ویژه ردیف و یا اصول و ظرایف تلفیق صحیح شعر با موسیقی که در مکتب قدما حائز اهمیت است ، پایبند نبود.

ازینرو وی را به رغم بسیاری از ستایندگانش نمی توان خواننده ای سنتی با معیارهای دوره قاجار دانست ؛ ولی حتی با قبول این ادعا، تأثیر مقلدانه ای که از سید حسین طاهرزاده ، قمرالملوک وزیری ، و مهمتر از همه از ادیب خوانساری گرفته است قابل انکار نیست .

با اینهمه بنان ، در برابر آثار ویژه وزیری که از تجددخواهی هنر غربی الهام گرفته بود، به شیوه خالقی که به موسیقی سنتی تمایل داشت گرایش نشان می داد. ظاهراً شهرت بنان به شاخص بودن در مکتب وزیری ، گذشته از روابط نزدیک خانوادگی با وزیری ، خالقی ، ملاح و معروفی ، به سبب اجراهای به یادماندنی او در کنسرتهای انجمن موسیقی ملی بوده است .

گرمی صدا، شمردگی تحریرها، حسن انتخاب اشعار و احساس سرشار او باعث شد که در رده ای بالاتر از خوانندگان مشهور مکتب وزیری قرار گیرد. بنان با شیرین نوازان اصالت پیشه رادیو تهران نیز ارتباط داشت و آثار فراوانی با آنها اجرا کرد. برجسته ترین این افراد، مرتضی محجوبی است که از نظر سبک هنری و فضای اجرا با بنان همانند بود. به همین دلیل بهترین و بیشترین آثار بنان حاصل همکاری وی با مرتضی محجوبی است ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات