منو
سبد خرید

از مولانا تا نیچه

از مولانا تا نیچه
پیش سفارش
از مولانا تا نیچه
  • موجودی: پیش سفارش
  • مدل: 91153
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

از مولانا تا نیچه

نویسنده: سیدحسن اخلاق
ناشر: سلوک جوان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 180
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

تأملاتی است درباره مبانی و روش فكری مولانا و نیچه و پاره‏ای از اندیشه ‏های ناب این دو شخصیت شرق و غرب. نویسنده ضمن بیان این نكته كه گاهی تفكر پاره جان آدمی می ‏شود معتقد است در مولانا و نیچه تفكر و تأمل یك حادثه نظام ‏مند حساب شده نیست بلكه پاره‏ های جان آنهاست كه به قالب كلمه و سخن در می‏ آید. سپس مبانی مدرنیته، پسا مدرن، شرق و غرب و حقوق بشر و جهان‏بینی گذشته و معاصر را تبیین و نوع نگاه مولانا و نیچه به این مقوله‏ ها را تشریح كرده است. در فصل پایانی تأملی بر اندیشه هایدگر در نسبت علم، تكنولوژی و دین انجام گرفته است.

هر فصل کتاب، بیانگر یک سخنرانی و مقاله نویسنده است که در مجامع معتبر آکادمیک وعلمی ارائه گردیده است. 
از میان این هفت مقاله، دو اثر به تطبیقِ روح اندیشه های حضرت مولانای بلخ با بنیادهای مدرنیته و حقوق بشر می پردازد. نویسنده اذعان دارد که این تطبیق از باب ضرورت اجتناب ناپذیرِ زیستن در جهان مدرن بر می خیزد. مقاله سوم به تطبیق اندیشه های مولانا با نیچه (فیلسوف پرآوازه آلمانی) می پردازد. سه مقاله بعدی در باب تطبیق اندیشه های نیچه با شهاب الدین سهروردی، ایمانوئل کانت و مارتین هایدگر می باشد. 

نویسنده کوشیده تا از خلال رویارویی متفکران بزرگ با یکدیگر، دغدغه های خویش را پی گیرد. فصل آخر نیز به تبیین نسبت وضع کشورهای توسعه نیافته با آموزه های مارتین هایدگر(نیچه شناس بزرگ) پرداخته است.  چنانکه نویسنده در مقدمه کتاب متذکر می گردد در کنار هم قرار گرفتنِ مقالات فوق، به نوعی نشانگر سلوک معنوی و فکری نگارنده را نشان می دهد.

این اولین اثر فلسفی و علمی است که توسط یک متفکر و فیلسوف افغان، در باب فلسفه تطبیقی و متناسب با جان وجهانِ یک حقیقت جوی افغان، با دقّت وظرافت خاصی به نگارش آمده و نشر می گردد. همزمانی انتشار آن با سال مولانا جلال الدین بلخی می تواند خود به فال نیک گرفته شود. به امید آنکه نشر این اثر بتواند زمینه بحث وکنکاش فلسفی را در جامعه ما زنده سازد و از غربتِ تفکر بکاهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات