كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
از مزدک تا بعد

از مزدک تا بعد

نویسنده: رحیم رئیس نیا
ناشر: پیام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 182
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

پیش از مزدک مانی با استفاده از بعضی اصول وجنبه های ادیان و فلسفه های زمان خود مذهبی التقاتی پدید آورده در صدد در هم شکستن چهار چوب تنگ مذهب مسلط زمان خود برآمده بود. او انسانها را برای پیروزی کامل نیکی بر بدی که ستم و بیداد نیز از آثار آن بود به مبارزه دعوت میکرد .
مزدک دو قرن بعد از مانی زندگی میکرد و از ادامه دهندگان او به شمار میآید . مزدک مذهب مانی را که بیشتر مبارزه منفی بود ٫ وارد مرحله تازه ای کرد و آن را با شعارهای اجتمائی انباشت . و نزاع خیر و شر را از آسمان به زمین کشاند و به مبارزه ای رویاروی با طبقه حاکم پرداختند .

مزدک خواستهای اقتصادی و اجتمائی طبقه محروم را با صراحت بیشتری مطرح ساخت و دستگاه دولت را پاسدار ابقای شر و مظهر اصلی آن ٫ یعنی نابرابری اجتماعی دانست و در برابر قباد پادشاه ساسانی ایستاد . او راه رسیدن به نیکی را پرهیز گاری و شستن کین و نفرت از دل میدانست .
کتاب آن‌طور که مؤلف می‌گوید«محصول تلاشی است برای بازنمایی سیرجوهر اندیشهء مزدکی در بخشی از پهنهء گستردهء تاریخ ایران...موضوع کتاب حاضر پیگیری‌ اندیشهء یاد شده در شاخهء ادامه‌دار اصلی،یعنی خرمدینی است که در مسیر خود جلوه‌ های گوناگونی پیدا کرده است.»

پس در حقیقت کتاب را باید از مزدک تا بابک نامید،زیرا مؤلف می‌کوشد پیدایش و سیر نهضت مزدکی و سپس خرم دینی را شرح دهد.
نفس توجه مؤلف به یک جنبش بزرگ اجتماعی درخور تقدیر و تحسین است؛ به ویژه آنکه از مسیر درستی رفته و سعی زیاد در گردآوری و بررسی اسناد تاریخی‌ کرده است.ازینرو،تصور می‌کنم،خواننده با مطالعهء این کتاب در مجموع برداشت‌ و آگاهی درستی در مورد جنبش مزدکی و دنباله‌های آن به دست می‌آورد.پس ضرورتی‌ در تمجید و تحسین کتاب نمی‌بینم و به امید اینکه چاپهای بعدی از کیفیت باز هم بهتری‌ برخوردار باشد،آنچه را که در حین مطالعهء کتاب به نظرم آمده ذکر می‌کنم.

فهرست 

جنبش مزدک
پیش از مزدک
اتهامات
زمینه نهضت
علل و آثار شکست
ادامه مزدک و مزدک گرایی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

از مزدک تا بعد

  • ناشر: پیام
  • کد کتاب: 45343 - 46/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: رحیم رئیس نیا, تاریخ ادیان ایران, مزدک, تاریخ ایران باستان, تاریخ اجتماعی ایران