كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
از فروغ السلطنه تا انیس الدوله ؛ زنان حرمسرای ناصرالدین شاه

از فروغ السلطنه تا انیس الدوله

نویسنده: خسرو متعضد - ابوالقاسم تفضلی
ناشر: گلریز 
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 650
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1
 

کیفیت : در حد نو 


مروری بر کتاب

مصور - زنان حرمسرای ناصرالدین شاه بررسی و تحلیل زندگی، رویدادها و ...

آشنایی ناصرالدینشاه و انیس‌الدوله در یکی از سفرهای شکار شاه اتفاق افتاد. در سفری که شاه برای شکار به حوالی امامه رفته بود، دختر چوپانی را می‌بیند و پس از اندکی مصاحبت، او را خوش صحبت و شیرین زبان می‌یابد و با خود به تهران می‌آورد. انیس الدوله ابتدا به دست جیران سپرده می‌شود تا آداب معاشرت بیاموزد.

با مرگ جیران (سوگلی قبلی شاه) خانه و اثاث او به انیس‌الدوله سپرده می‌شود و او به تدریج مقام و نفوذ لازم را پیدا می‌کند. انیس‌الدوله نسبت به شاه وفاداری حیرت انگیزی داشت. او پس از ترور ناصرالدین‌شاه تا زمان مرگ عزادار بوده و زمانی که اتابک حقوق وی را بصورت یک بسته اسکناس برای وی فرستاد، با مشاهده تصویر ناصرالدین شاه بر اسکناس‌ها، غش کرد و پس از چند ساعت فوت نمود...

روز اول عید نوروز ،قبل از طلوع آفتاب ،مستخدمین صاحبقرانیه به تنظیف و پاکیزه کردن و آراستن قصر میپرداختند.پس از بالا آمدن آفتاب ،شاه حمام رفته ،اصلاح کرده ،پیراهن سفید پوشیده ،سراپای خود را با الماس و یاقوت آراسته ،شمشیر جواهر نشان با بند مکلل روی سرداری انداخته ،حمایل سلطنت از شانه به صورت مورب بسته و انتهای آن را از کمربند گذرانده،لنگر زنان و با طمأنینه زیاد از خوابگاه بیرون می آمد.

شاه همین که از خوابگاه پا به بیرون می گذاشت،دویست سیصد زن پیر و میانسال و جوان و نوجوان با چارقدهای قالبی که هر کدام چادر نمازی دور کمر بسته و محکم کرده بودند که برای جست و خیز آماده باشند،جلو می دویدند،دور شاه را احاطه می کردند و در حال تعظیم و شادباش و تبریک گفتن ،طلب عیدی می کردند.شاه سکه های کوچک طلا را از جیب در می آورد و به هر کدام یک یا دو دانه می داد.این خیل زنان ،همه یا زن عقدی یا صیغه یا خویشاوندان زنان او بودند که اینک از سرپرست و بزرگ و مرد خانواده انتظار دریافت عیدی داشتند.

فهرست

نظریه‌ها و قضاوت‌ها درباره ناصرالدین شاه
حرمسرا هم و غم ناصرالدین شاه را تشکیل می‌داد
پنج زن نخستین ناصرالدین شاه
امین اقدس و برادرزاده او عزیز السلطان
انیس الدوله شهره در وفاداری
شکوه السلطنه مادر ولیعهد مظفرالدین میرزا
عفت السلطنه مادر ظل السلطان
عکس گرفتن در دربار و حرمسرای ناصرالدین شاه
جاسوسه ظاهرا خبرنگار انگلیسی در حرمسرای ناصرالدین شاه
تاج السلطنه دختر ناصرالدین شاه از اوضاع داخلی حرمسرا می‌گوید 
کشته شدن ناصرالدین شاه به روایت ده‌ها شاهد 
امامه، زادگاه انیس الدوله
عکس ها

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

از فروغ السلطنه تا انیس الدوله ؛ زنان حرمسرای ناصرالدین شاه

  • ناشر: گلریز
  • کد کتاب: 93500 - 99/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: خسرو متعضد, ابوالقاسم تفضلی, تاریخ سیاسی ایران, قاجار, ناصرالدین شاه, زنان حرمسرا, کتاب از فروغ السلطنه تا انیس الدوله