منو
سبد خرید

از طهران تا تهران

از طهران تا تهران
از طهران تا تهران
  • موجودی: موجود
  • مدل: 131075 - 10/4
  • وزن: 2.50kg
2,700,000 ریال

از طهران تا تهران

نویسنده: حمیدرضا نوروزی طلب - کبری عبداللهی مقدم
مترجم فارسی به انگلیسی: دانا غروی - کلود کلباسی - علی آریو فرضی
ناشر: یساولی
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رحلی گالینگور روکشدار با قاب - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 


مروری بر کتاب

چاپ نفیس - گلاسه ، مصور ، رنگی 

میراث طهران ؛ گنجینه بناهای ناشناخته

بناهای بسیاری در تهران وجود دارند که باورمان نمی‌ شود که در تهران چنین بناهایی وجود داشته باشد. تفاوتی که تهران با دیگر شهرستان‌ها دارد در این است که بناهای تاریخی آن در اختیار بازدید عموم قرار نگرفته‌اند. هدف این کتاب نمایش این بنا هاست.

هنگامی که آقا محمد خان قاجار در سال ۱۲۱ به قدرت رسید، تهران را به عنوان پایتخت برگزید. در این زمان بسیاری از بزرگان و سرشناسان به تهران آمده و به ساختن خانه‌ها و بناهای متعدد پرداختند. شاهان قاجار نیز عمارت‌هایی ساخته و در کاخ گلستان تاجگذاری میکردند. تهران کم‌کم بزرگ و بااهمیت شد و در دوره پهلوی کاخ‌های جدید، ادارات و بناهای دیگر نیز در آن ساخته شد. این روند رو به گسترش هم‌چنان ادامه دارد و در حال حاضر تهران به یک کلان‌شهر تبدیل شده است.

مجموعه ی حاضر، به دو زبان فارسی و انگلیسی، حاوی تصاویری از تهران قدیم تا تهران کنونی میباشد. تعدادی از این تصاویر مربوط به خانه‌های قدیمی متعلق به افراد سرشناس تهران در دوره قاجاریه و پهلوی است که از آن جمله می‌توان به خانه ی صادق هدایت، قوام‌السلطنه، موتمن الاطبا (پزشک دربار ناصرالدین شاه قاجار) و مشیرالدوله اشاره کرد. افزون بر آن تصاویری نیز از هنرهای گچ‌بری، کاشیکاری، و… در کتاب به چاپ رسیده است. در کتاب، زندگی اجتماعی مردم نیز مورد توجه بوده است که با توضیحات و نقشه ها و عکس های رنگی، در زمینه تاریخچه و هنر و معماری و صنعت و طبیعت به پایتخت ایران پرداخته است؛ و از این پایتخت دوست داشتنی، که با تمام عیب هایش نمی توان آن را دوست نداشت!، معرفی زیبا و روح نوازی کرده است.

همچنین کتاب از طهران تا تهران، تصاویر و توصیفاتی را از بناهای کمتر شناخته شده تهران و بناهایی که دیدار آنها برای عموم مردم ممکن نیست، ارائه داده است. در تمامی این پدیده‌ها به نحوی اسرارآمیز، تصویری پر شور از زندگی و حیات نهفته است؛ نوعی زندگی با جلوه‌ها و شکل‌های متنوع توأم با شوق و زیبایی.

فهرست

کلیسای طاطاووس (بارتو لیمئو مقدس)
باغ و عمارت نگارستان
خانه قوام الدوله
خانه امام جمعه
کاروانسرای خانات
سفارتخانه انگلیس
کاخ سلطنت آباد
باغ و عمارت فردوس
باغ و عمارت بهارستان
کاخ فرمانیه (اقامتگاه ایتالیا)

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات