از صبا تا نیما ؛ سه جلدی

از صبا تا نیما

نویسنده: یحیی آرین پور
ناشر: زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1600
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1382- دوره چاپ : 8

 

مروری بر کتاب

تاریخ ۱۵۰ سال ادب فارسی

ادبیات كلاسیك فارسی همواره از ادبیات معاصر فاصله داشته است. نگرش شاعران و نویسندگان كهن به انسان و جهان، عمدتا نگرشی الهی بوده است. از نگاه آنها تنها در سایه خداست كه انسان پدیدار می‌شود و معنا می‌یابد؛ اما مركز ثقل ادبیات معاصر، خود انسان و مسائل آنی و عینی اوست. كتاب حاضر به شیوه مواجهه نگارنده با متون ادبی و ادبیات اختصاص دارد. بخش یكم عمدتا درباره ادبیات كلاسیك است.

این بخش، با نگاهی به تاریخ ادبی ایران آغاز می‌شود كه مروری است به سیر تحول ادبیات فارسی از طلیعه آن در نیمه قرن سوم هجری تا امروز. سپس نگارنده گفتارهایی را ذكر كرده كه موضوع آنها بررسی آثار برخی از بزرگ‌ترین شاعران و نویسندگان ایرانی از قرن چهارم تا هفتم هجری است. بخش دوم مختص شعر، مخصوصا شعر معاصر است. «بزرگ‌ترین داستان‌نویسان ایران در قرن بیستم» بخش دیگری از كتاب است كه ویژه نثر و داستان‌نویسی است. این بخش با ترجمه دو مقاله درباره داستان‌نویسی عرب و ویژگی‌های حماسه به پایان می‌رسد. «رابطه هنر و امنیت در تاریخ ادبیات» سرآغاز بخش پایانی كتاب است كه شامل برخی مباحث نظری در تاریخ ادبیات و نقد ادبی ایرانی است.

این کتاب یک تحقیق ادبی در یک دوره یکصد و پنجاه ساله تاریخ ایران است، از بازگشت ادبی تا آستانه شعر نو، از صبا تا نیما؛ این اثر از نظر پژوهش در تاریخ و نقد ادبی بسیار عالمانه و به دور از غرض‌ورزی تألیف شده است.همین ارزش علمی و تحقیقی سبب شد تا از اسفندماه 1350 تا نیمه سال 1357، 5 بار طبع و نشر شده و نایاب گردد و بسیاری از استادان و صاحب‌نظران در مسایل تاریخی را بر آن داشت تا در نشریه‌های کشور درباره آن اظهارنظر کنند.

از مهم‌ترین دلایلی که کار مطالعه را برای خوانندگان این کتاب آسان می‌کند، اشاره به منابع و مآخذ در متن و حواشی کتاب، توضیح کافی در مورد هر مطلب، مشخص نمودن گفته‌های دیگران و ضمیمه بودن کتابنامه و سالنامه به آخر هر کتاب است.

فهرست

جلد اول : 
بازگشت ... بیداری

جلد دوم :
آزادی ... تجدد

جلد سوم : از نیما تا روزگار ما

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

از صبا تا نیما ؛ سه جلدی

  • ناشر: زوار
  • کد کتاب: 99157 - 16/2
  • موجودی: در انبار
  • 2,600,000ریال
  • 2,230,000ریال

برچسب ها: یحیی آرین پور, تاریخ زبان فارسی, تاریخ ادبیات فارسی, شعر فارسی, شاعران ایران, تاریخ ادبیات ایران, ادبیات ایران, کتاب از صبا تا نیما