از سیدضیاء تا بختیار ؛ دولتهای ایران از کودتای اسفند 1299 تا 1357

از سید ضیاء تا بختیار

نویسنده: مسعود بهنود
ناشر: جاویدان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 970
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ: 6

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو


مروری بر کتاب

مصور

دولتهای ایران از کودتای اسفند 1299 تا 1357

…باری کتاب حاضر نه کتاب تاریخی مأخذ و مرجع است که رویدادها را یکایک و تمام و کمال ثبت کرده باشد و نه «تاریخ» به معنای دقیق آن…

از سید ضیاء تا بختیار تنها گزارشی‏ست از دوران ۵۷ ساله…مسعود بهنود در مقدمه کتاب گفته است این کتاب را به عنوان یک سند تاریخی ننوشته بلکه یک روایت تاریخی است از زمان روی کار آمدن رضا خان تا سال 57 و حدود 100 فردی که در راس قدرت قرار گرفته اند.

«تاریخ‌نویسی» بهنود با کتاب نامدار «دولتهای ایران: از سیدضیا تا بختیار» آغاز می‌شود و موفقیت و استقبال بی‌نظیر از این کتاب ، این رسانه‌نویس را مشتاق به تاریخ‌نویسی می‌کند. مشخص نیست این علاقه خود بهنود به داستان‌سرایی بوده یا نتیجه ایراد گرفتن‌های وقت و بی‌وقت «تاریخ‌دانان» از صحت تاریخی مطالب «از سیدضیا تا بختیار».

به هر حال هرچه بوده، به نظر می‌رسد که در طول سالیان، نویسنده که از ابتدا هم حوصله جر و بحث نداشته ترجیح می‌دهد به جای آنکه «کتاب تاریخی» بنویسد، «داستان تاریخی» بیافریند.

تا هر جا هم کسی خواست ایراد بگیرد به راحتی بشود گفت این یک داستان است که از واقعیت‌های تاریخی ایران استفاده کرده نه یک کتاب علمی تاریخی. خلاص!مسعود بهنود در مقدمه کتاب گفته است این کتاب را به عنوان یک سند تاریخی ننوشته بلکه یک روایت تاریخی است از زمان روی کار آمدن رضا خان تا سال 57 و حدود 100 فردی که در راس قدرت قرار گرفته اند.

«تاریخ‌نویسی» بهنود با کتاب نامدار «دولتهای ایران: از سیدضیا تا بختیار» آغاز می‌شود و موفقیت و استقبال بی‌نظیر از این کتاب (از سال 1367 تاکنون این کتاب بیش از دوازده بار تجدید چاپ شده)، این رسانه‌نویس را مشتاق به تاریخ‌نویسی می‌کند.

مشخص نیست این علاقه خود بهنود به داستان‌سرایی بوده یا نتیجه ایراد گرفتن‌های وقت و بی‌وقت «تاریخ‌دانان» از صحت تاریخی مطالب «از سیدضیا تا بختیار». به هر حال هرچه بوده، به نظر می‌رسد که در طول سالیان، نویسنده که از ابتدا هم حوصله جر و بحث نداشته ترجیح می‌دهد به جای آنکه «کتاب تاریخی» بنویسد، «داستان تاریخی» بیافریند. تا هر جا هم کسی خواست ایراد بگیرد به راحتی بشود گفت این یک داستان است که از واقعیت‌های تاریخی ایران استفاده کرده نه یک کتاب علمی تاریخی. خلاص!


فهرست

» دولت سید ضیاء-اسفند 1299
» دولت قوام السلطنه خرداد 1300
» دولت مشیرالدوله اسفند 1300
» دولت قوام السلطنه خرداد1301
» دولت موستوفی الممالک بهمن 1301
» دولت مشیرالدوله خرداد1302
» دولت سردارسپه آبان 1302
» دولت ذکاء الملک آذر1304
» دولت مستوفی الممالک تیر1305
» دولت مخبرالسلطنه خرداد 1306
» دولت فروغی شهریور1312
» دولت سهیلی- اسفند 1320
» دولت قوام-مرداد1321
» دولت سهیلی بهمن 1321
, ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

از سیدضیاء تا بختیار ؛ دولتهای ایران از کودتای اسفند 1299 تا 1357

  • ناشر: جاویدان
  • کد کتاب: 93256 - 54/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مسعود بهنود, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ سیاسی پهلوی, تاریخ سیاسی قاجار, نخست وزیران ایران, قاجار, پهلوی, کتاب های نایاب, کتاب از سیدضیاء تا بختیار ؛ دولتهای ایران از کودتای اسفند 1299 تا 1357