منو
سبد خرید

از زبان شناسی به ادبیات؛ دو جلدی

از زبان شناسی به ادبیات؛ دو جلدی
از زبان شناسی به ادبیات؛ دو جلدی
-14 %
از زبان شناسی به ادبیات؛ دو جلدی
از زبان شناسی به ادبیات؛ دو جلدی
از زبان شناسی به ادبیات؛ دو جلدی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 103944 - 28/2
  • وزن: 0.70kg
660,000 ریال
770,000 ریال

از زبان شناسی به ادبیات

نویسنده: کورش صفوی
ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 572
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

جلد اول: نظم - جلد دوم: شعر

کتاب حاضر، راهی است از زبان‌شناسی به ادبیات که دربارة زبان‌شناسی و ادبیات که با رویکردی به شعر نوشته شده است. دکتر صفوی این کتاب را در یک پیش‌گفتار، ن‍ُه فصل کتابنامه، فهرست منابع و نمایه به پایان برده است. فصل اول، مروری است بر ملاحظات نظری، از قبیل ساختگرایی، نشانة زبان، روابط همنشینی و جانشینی مسایل زبانی و ادبی و گونه‌های زبان ادبی، فصل دوم به پیشینة مطالعات زبان‌شناختی ادبیات اختصاص یافته است که از بزرگی همچون فردینان دو سوسور، که گام اول و مبانی زبان‌شناختی به محکمی برداشت به زیبایی علمی‌شناختی یاد شده است.

صورتگرایان روس و مطالعات مکتب ادبی فرانسه از اهم بحث این فصل است. فصل سوم به ابزارهای آفرینش شعر، گریز از قواعد زبان خودکار و تشابه در نشانه‌ها پرداخته شده است. فصل چهارم به تراز ادبی و فصل پنجم به سنت فن شعر پرداخته شده است، در این فصل مجاز، استفاده اغراق و... از اهم بحثهاست. فصل ششم به انتخاب اختصاص دارد که بحثهایی چون نشانداری در معنی‌شناسی نشانداری التزامی از بحثهای مهم آن است. فصل هفتم به واقعیت پرداخته که بزرگ‌نمایی، کوچک‌نمایی، واقعیت‌گریزی کاذب، به خوبی بحث شده است.

فصل هشتم به بدیع شعر و فصل نهم، به پیشنهادی در سبک‌شناسی ادب فارسی پرداخته که دکتر صفوی در آن بحث جدیدی را در سبک‌شناسی آورده است. پایان سخن، سخنی است دربارة راههای چگونگی بازنمایی زبان‌شناسی در ادبیات فارسی جهت گشودن بسیاری از رازهای نگشوده‌ای زبان فارسی. هدف از نوشتن کتاب این است که ثابت کند آیا آنچه به سنت مطالعات ادبی در زمینة آفرینش شعر باز می‌گردد، بر مبنای علمی استوار است و طبقه جدیدی در توصیف و طبقه‌بندی صناعات ادبی وابسته به شعر دست داده شود و مشخص گردد چه صناعاتی در آفرینش شعر جدا از نثر و نظم دخیلند و هر یک در چه سطحی از تحلیل قابل بررسی است.

فهرست

ساختگرایی
زبان و نشانه
نقش‌های زبان
زبان ادب
برجسته‌ سازی ادبی
پیشینه مطالعات ادبی در غرب
پیشینه‌ی مطالعات ادبی در میان مسلمانان
امکان تاثیر پژوهشگران اروپایی در بلاغت اسلامی
نارسایی‌های مطالعات ادبی سنتی
تاریخچه‌ی اجمالی مطالعات زبان شناختی ادبیات
بازبینی پژوهش‌های زبان شناختی ادبیات
تکرار کلامی
توازن آوایی
توازن واژگانی
توازن نحوی
سلسله مراتب نظم آفرینی
طبقه‌بندی صناعات بدیع نظم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات