دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

از رنگ گل تا رنج خار ؛ شکل شناسی قصه های شاهنامه

از رنگ گل تا رنج خار ؛ شکل شناسی قصه های شاهنامه
از رنگ گل تا رنج خار ؛ شکل شناسی قصه های شاهنامه
درحال حاضر موجود نمی باشد
از رنگ گل تا رنج خار ؛ شکل شناسی قصه های شاهنامه
از رنگ گل تا رنج خار ؛ شکل شناسی قصه های شاهنامه

از رنگ گل تا رنج خار

نویسنده: قدمعلی سرامی
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1087
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ روکش جلد پشتی کتاب زدگی دارد

 

مروری بر کتاب

شکل شناسی قصه های شاهنامه

پژوهش های بیش و کمی که در طول تاریخ ادب فارسی‏ پیرامون شاهنامه و فردوسی ‏شناسی صورت گرفته است، همواره در برابر عظمت سر بر آسمان سوره کاخ بلند نظم‏ پارسی ناچیز و خوارمایه جلوه کرده است.

آیا شاهنامه آن‏ قدر بزرگ و برکشیده و گردن افراخته است که کسی ‏را یارای نزدیک شدن بدان نیست،چه رسید به رسیدن‏ و بر شدن به کنگره آسمان فرسای بنای بی‏ گزند استاد توس،و یا پژوهندگان روزگار ما و اعصار پیش از آن را مجال و مایه آن نیست که اقبال رنج سی ساله دهقان‏ زاده خراسان متاعی در خور عرضه کنند؟

مولف با ذوق و شاهنامه‏‌شناس این کتاب دکتر قدمعلی‏ سرامی نخستین پژوهش جدی و پردامنه خود را که ظاهرا رساله ی دکتری او در رشته  زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‏ تهران بوده است، به همین مهم اختصاص داده و انصاف را که با همه  این احوال به خوبی از عهده برآمده است.

در این‏ کتاب داستان‌ها و کردارهای شاهنامه که به عبارتی‏ سراسر حماسه ملی ایران را می‌‏پوشاند از دیدگاه شکل‏‌شناسی (Morphology) و باتوجه به جنبه‏‌ها و جوانب‏ داستانی آن مورد بررسی و سنجش و مقایسه و استناج قرار می‌‏گیرد. منظور نویسنده از شکل‏‌شناسی عبارت از تحقیق در ساختار‌ها و شناسایی اشکال و گونه‏ های آن.

به‏ عبارت دیگر هر نوع تقسیم‏ بندی که بتواند آثار ادبی را براساس مشخصه‏ هایی از یکدیگر ممتاز کند، از مقوله شکل‏‌شناسی است. بنابراین شکل‏‌شناسی هم در شکل‏ ادبیات یک قوم امکان‏پذیر است و هم یک نوع یا یک اثر ادبی مستقل را می‌‏تواند در بر گیرد.در این کتاب شاهنامه به عنوان یک اثر مستقل ادبی‏ که در واقع نماینده یک نوع ادبی مهم (حماسه) نیز هست‏ با حوصله تمام مورد پژوهش قرار گرفته است.

در فصل اول حدود و تعاریف شکل‏‌شناسی مورد بحث واقع شده و در پانزده فصل بعد به ترتیب از داستان و غیر داستان‏ طبقه‏ بندی داستان‌ها، نگاهی به شاهنامه به عنوان یک‏ داستان بزرگ، مقدمه شاهنامه و مقدمات داستانی آن، درخت و داستان، هنر پرداخت داستانهای مکرر، گفتار در داستانهای شاهنامه، کردار در دستان های شاهنامه، پندارهای داستان‌ها، قهرمانان، زمان و مکان، منطق‏ داستان‌ها، شگردهای داستان‏‌پردازی و مناسبات اجزاء داستان‌ها با یکدیگر، سمبولیسم در داستانهای شاهنامه‏ و سرانجام هفت‏خوان‌ها و هفت‏خوانی‌ها در شاهنامه سخن‏ به میان آمده است.

در اغلب این فصول شانزده‏ گانه‏ شاهنامه به عنوان یک کل و مجموعه ‏ای منسجم پیش‏ چشم نویسنده قرار گرفته و در بسیاری از موارد به‏ شایستگی حوادث و قهرمانان و کردار‌ها و پندار‌ها و حتی‏ عوامل درونی و مکانیسمهای رشد و گونه‏ گونی رویداد‌ها از طول و عرض حیات تطبیقی و سنجشی به خود گرفته ‏اند....

فهرست

فصل اول: شکل شناسی
فصل دوم:داستان و غیر داستان در شاهنامه
فصل سوم:طبقه بندی داستانهای شاهنامه
فصل چهارم: نگاهی به شاهنامه به عنوان یک داستانی بزرگ
فصل پنجم: مقدمه شاهنامه و مقدمات داستانی آن
فصل ششم: درخت و داستان
فصل هفتم: هنر پرداخت داستانهای مکرر
فصل هشتم: گفتار در داستانهای شاهنامه
فصل نهم: کردار در داستانهای شاهنامه
فصل دهم: پندار های شاهنامه
فصل یازدهم: قهرمانان
فصل دوازدهم: زمان و مکان
فصل سیزدهم: منطق داستانها
فصل چهاردهم: شگرد های داستانپردازی و مناسبات اجزاء داستانها با یکدیگر
فصل پانزدهم: سمبولیسم در داستانهای شاهنامه
فصل شانزدهم: هفت خوانها و هفت خوانیها.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات