دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

از دولت اقتدار تا دولت عقل

از دولت اقتدار تا دولت عقل

نویسنده: کمال پولادی
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 368
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

در فلسفه‌ی سیاسی مدرن

از زمانی که هابز «لویتان» را نوشت تا هنگامی که هگل نشان داد «لویتان» چیزی جز اراده‌ی مشترک شهروندان نمی‌تواند باشد اندیشه‌ی سیاسی راهی دراز را طی کرد که موضوع چونی و چرایی دولت نیروی محرک اصلی آن بود. این کتاب در صدد نشان دادن پیوستگی و سیر تکامل موجود در نظریه‌های دولت از هابز تا هگل است.

نظریه‌ی دولت پس از گذر از آموزه‌های «اراده‌ی مطلق» هابز، «اراده‌ی اکثریت» لاک، «اراده‌ی همگانی» رسو و «اراده‌ی اخلاقی» کانت، در «اراده‌ی عقلانی» هگل به نتیجه منطقی خود می‌رسد و اندیشه‌های این متفکران با وجود تفاوت‌های مشهود، پله‌ها و مراحل یک سیر تکاملی بوده‌اند. سیری که این کتاب به بررسی و تحلیل آن پرداخته است.

كتاب حاضر، نگاهی است فلسفی به آثار و آرای تنی چند از سرآمدان اندیشه سیاسی در غرب .در این نوشتار، ابتدا پاره‌ای از مهم‌ترین فلسفه‌ها و اندیشه‌های سیاسی از حیث مبادی و مبانی فلسفی آن‌ها بررسی می‌شود ;سپس موولف به نتایج حاصل از آن، نیز تاثیری كه در امر سیاست بشری یا در اندیشه‌های بعدی داشته‌اند، اشاره می‌كند .نقش و منزلت انسان در متن منظومه‌های سیاسی مورد بحث و جایگاه او در این منظومه‌ها، مقوله دیگری است كه به تفصیل شرح و بررسی شده است .


فهرست

تعرض تصریحی یا تلویحی به موقعیت
اراده برتر
فرمان
فرمانفرما
فرمانگزار
دیدگاه‌ها و واقعیت‌های سیاسی مختلف در تاریخ
اشاره‌ای به امور سیاسی
اوضاع و احوالی كه ظرف ظهور و بسط اندیشه‌های سیاسی 
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات