كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
از دانش تا فرزانگی

از دانش تا فرزانگی

نویسنده: خسرو ناقد
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 215
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

دانش بشری همراه با زمان رو به گسترش است. از این رو دوران معاصر با آنکه بر شالوده گذشته بنا شده است، بر گذشته برتری دارد. در واقع گسست از سنت مطرح نیست، بلکه تلاش برای درک سنت و گفتگو با گذشتگان مطرح است و این نه به معنای بازسازی گذشته بلکه نوعی نوسازی سنت و سازگار کردن با تجدد است.

اندیشیدن انتقادی درباره اندیشیدن ، آن‌گاه که سخن از امید و خوش‌بینی و سخن از نومیدی و بدبینی در میان است ، ضروری است ، چرا که خوش‌بینی و بدبینی همزاد همند . بدبینان اغلب خوش‌بینان سرخورده و خوش‌بینان اکثراً بدبینان منع شده‌اند . چیرگی تام خوش‌بینی بر انسان به همان اندازه فاجعه‌آمیز و مضحک است که غلبه بدبینی مطلق . اندیشیدن ، راه به شناخت می‌برد ولی خود نیز حاصل کار شناخت است .

شناخت ، هم آورنده دانش است و هم گردآورنده دانش . شناخت با گردآوردن دانش به شناختی جدید می‌رسد . با این همه ، از دانش انباشته شده تا فرزانگی راهی است بس دراز . انسان برای گذر از این راه صعب‌العبور ، به فراموشی نیاز دارد . هر رفتاری نیازمند فراموشی است . این تمثیل« سه دگردیسی » را بی‌گمان شنیده‌اید که بر زبان زرتشت گذاشته شده است : « چگونه روان شتر می‌شود و شتر شیر و سرانجام شیر کودک » شتر تمثیلی است از انسانی که بار بایدها و نبایدهای نیاکانش را بر دوش می‌کشد ، شیر انسانی است که به ارزش‌هایی که تاکنون اعتبار داشتند نه می‌گوید و "کودک ، بی‌گناهی است و فراموشی . آغازی نو . یک بازی . چرخی است که خود می‌چرخد ، حرکتی است آغازین و آری گفتنی است مقدس" .

فهرست

نقش و جایگاه روشنفکران
پایان روشنفکری
مفهوم روشنفکری
سازگاری ناسازوار سنت و تجدد
اندیشمند خطاپذیر
خردورزی و خشونت‌پرهیزی
هرگز جنگی خوب و صلحی بد وجود نداشته است
ادبیات، مدرن
متعهد یا معاصر
غوغای فوتبال
غربت فلسفه

و . . .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

از دانش تا فرزانگی

  • ناشر: ققنوس
  • کد کتاب: 89709 - 112/2
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال

برچسب ها: خسرو ناقد, جامعه شناسی جنگ, جامعه شناسی صلح, جنگ, تاریخ اجتماعی, جامعه شناسی سیاسی, مقالات سیاسی, مقالات فلسفی, فلسفه اجتماعی, کتاب از دانش تا فرزانگی