منو
سبد خرید

از جماد تا ملکوت

از جماد تا ملکوت
درحال حاضر موجود نمی باشد
از جماد تا ملکوت
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 81032 - 5/1
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 35
0 ریال

از جماد تا ملکوت

نویسنده: محسن شهرستانی
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 269
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو


مروری بر کتاب

مدتها نظر داشتم از خود اثری باقی گذارم و کتابی به رشته تحریر در آورم تا سبب غفران و رهائی از نیران گردد ، گرفتاری های زمان و ناراحتی های دوران ناکامی های بسیار نامردی های بی شمار روزانه و شبانه از خودی و بیگانه دست به دست هم دادند و مانع از انجام این هدف مقدس شدند تا شبی از شب های زمستان در محضر جمعی از دوستان نشسته و در بحر فکرت فرو رفته به آتیه خود اندیشناک و به عاقبت خویش بیمناک بودم ناگاه به خاطر حقیر خلجان نمود که ای کاش به توفیقات الهی موفق می گشتم و این تخم سعادت ابدی را به دست قاصر خود می کشتم و این کتاب را خود به شرایط تمام می نوشتم.

از دیدگاه حکمت عقلی ، ملاک بقاء و عدم زوال ، مجرّد (غیر مادّی) بودن است. لذا اگر موجود مادّی دارای حیثیّت غیر مادّی نیز باشد نابودی مادّی آن ، مساوی با زوال مطلق آن نخواهد بود ؛ بلکه زوال مادّی برای آن به معنی انتقال از عالم مادّه به عالم مجرّدات خواهد بود. پس اگر ثابت شود که جمادات (موجودات به اصطلاح غیر زنده ) و نباتات (گیاهان) و حیوانات هم مثل انسان دارای نفس (روح) هستند ، در آن صورت شکّی در انتقال آنها به عالم بعد از مرگ نخواهد بود.

همچنین از نگاه عقل و نقل ، ملاک مکلّف بودن موجود مادّی ، فهم حسن و قبح (خوب و بد) و فهم مسئولیّت و ادراک امر و نهی است. لذا هر موجودی ـ اعمّ از جماد یا نبات یا حیوان یا انسان ـ دارای این شرئط باشد عقلاً قابلیّت تکلیف را خواهد داشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات