منو
سبد خرید

از تهران تا کاراکاس ؛ تک جلدی

از تهران تا کاراکاس ؛ تک جلدی
موجود نمی باشد
از تهران تا کاراکاس ؛ تک جلدی
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 86265 - 107/8
  • وزن: 1.20kg
  • UPC: 125
0 ریال

از تهران تا کاراکاس

نویسنده: منوچهر فرمانفرماییان
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 900
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

نفت و سیاست در ایران

منظور من از نوشتن کتاب "از تهران تا کاراکاس" ثابت کردن این دو موضوع است. آن هایی که خودشان را مطلع می دانستند و متصدی امور بودند، آن چند صفحه قرارداد 1933 را درست نخوانده بودند. اگر با دقت به قرارداد 1933 مراجعه می کردند در آن چند صفحه به طورا واضح منافع ایران را می دیدند. گر چه دولت ایران قادر نبود در آن تاریخ منافع خود را وصول کند، دلیلی هم نبود که مصدق بیاید آن ها را کلاً ببخشد و فقط به افتخارات بچسبد و در حقیقت گز نکرده پاره کند.

...سرگذشتی که نوشته ام آلوده به جریان نفت است که اگر درست بنگریم در این هفتاد سال اخیر همواره نفت بر فراز سیاست ایران پر و بال زده و هر دولتی که در این مدت بر سر کار آمده به ناچار خواهان تسلط بر آن و عواید آن بوده است، چون به خوبی تشخیثص داده که درآمد عمده ی دولت از آن است و انگلیسیان آشکارا آن را می ربایند. این دولت ها غالباً می کوشیدند با دولت انگلیس وارد مذاکرده و معامله بشوند و بر عکس تصور برخی مردم تحت نفوذ و تبلیغات داخلی و خارجی، بسیاری از کابینه ها در استیفای حقوق دولت از نفت می کوشیدند و می خواستند حتی المقدور منافع ایران را حفظ کنند...

من در این کتاب کوشیده‌ام آنچه را که دیده، شنیده یا استنباط کرده ام بنویسم و چون اسناد و مدارک دوران زندگیم در ایران از میان رفته اند، دفتر حاضر را فقط به مدد حافظه به رشته تحریر درآورده‌ام.» «از تهران تا کاراکاس، نفت و سیاست در ایران» در 10 فصل نگاشته شده که فصل هفتم و هشتم آن به مصدق، ملی شدن نفت در ایران و پایان کار این نخست وزیر ایرانی اختصاص دارد. فصل هفتم با قتل رزم آرا و نخست وزیری علاء آغاز می‌شود.

ارسال لایحه ملی شدن نفت در کابینه این نخست وزیر و کارشکنی عده‌ای برای کسب رضایت انگلیس در ادامه، مورد پرداخت نگارنده قرار می‌گیرد؛ پس از آن فرمانفرما به اغتشاشات کارگری در آبان می‌پردازد.زندگی مصدق از کودکی تا نخست‌وزیری و توجه او به مقوله نفت در بخشی با عنوان مصدق آمده و پس از آن قانون ملی شدن صنعت نفت به تشریح آورده شده است. فهرستی از وقایع بعد از ملی شدن نفت ایران از تیر ماه 1330 تا شهریور 1331 از دیگر مطالب این بخش است و در ادامه فرمانفرما متن گزارش دکتر مصدق در رادیو تهران راجع به ملی شدن نفت از آغاز کار تا 29 اسفند 1331 را حائز اهمیت دیده و به تفصیل آن را در « از تهران تا کاراکاس، نفت و سیاست در ایران» درج کرده است. مشتریان نفت ایران و سفر مصدق به آمریکا و مذاکرات او تا دادگاه پس از کودتا از دیگر مطالبی است که از سوی فرمانفرما مورد توجه قرار گرفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.