كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
از انشعاب تا کودتا

خاطرات دکتر انور خامه ای : جلد سوم از انشعاب تا کودتا

نویسنده: انور خامه ای
ناشر: هفته
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 443
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1


کیفیت : عالی


مروری بر کتاب

خاطرات دکتر انور خامه ای : جلد سوم 

خاطرات این بخش مربوط به دوران مبارزات ملت ایران علیه شرکت استعمارگر نفت جنوب می باشد.

انور خامه‌ای (زاده:۲۹ اسفند ۱۲۹۵ ) عضو گروه ۵۳ نفر و از اعضای اصلی و سردبیر روزنامه رهبر ارگان حزب توده بود

او در سال ۱۳۱۳ در دانشکده صنعتی در رشته مهندسی شیمی به تحصیل پرداخت. انور خامه‌ای در زمان دانشجویی با گروه ۵۳ نفر آشنا شد.

در سال ۱۳۱۶ گروه ۵۳ نفر به اتهام توطئه و مرام اشتراکی بازداشت شدند درنتیجه او به شش سال زندان محکوم شد که در مهرماه ۱۳۲۰ با یک سال تخفیف از زندان آزاد شد.

در جریان ملی شدن صنعت نفت‌ سوسیال‌دموکراسی در ایران پس از شکوفایی و تحرک گسترده و متنوع در خلال نهضت‌ مشروطه،شکست‌هایی در سال‌های افول مشروطیت و بالاخره تحرکی دیگر در فاصله سال‌های جنگ‌ اول جهانی تا اعلان سلطنت پهلوی که نقطه پایانی بود بر هرگونه فعالیت آزاد سیاسی دوره‌ای از فترت را تجربه کرد که با توجه به چیرگی بلامنازع کمونیسم روسی بر این عرصه در سال‌های میان‌ دو جنگ،بعید به نظر می‌آمد که بتواند بار دیگر به عنوان یک حرکت مستقل حیات جدیدی را از سر گیرد.

در سال‌های نخست دهه 0231 نیز به رغم فروپاشی استبداد رضاشاهی و تحرکات سیاسی‌ جدیدی که در ایران آن روز آغاز شد.بنا به دلایلی و در راس این دلایل،تداوم چیرگی کمونیسم‌ روسی که اینک با اشغال ایران توسط متفقین از پشتیبانی مادی و نظامی قابل توجهی نیز برخوردار بوده،احتمال آن‌که در این وضعیت تغییری ایجاد شود کم بود.

ولی پی‌آمدهای ناشی از مداخلات آشکار روسیه شوروی در امور داخلی ایران که در خلال‌ طرح امتیازات نفت شمال و پی‌آمد آن یعنی ظهور و سقوط فرق دموکرات آذربایجان و کردستان به‌...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

از انشعاب تا کودتا

  • ناشر: هفته
  • کد کتاب: 62811 - 32/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: انور خامه ای, ملی شدن نفت, تاریخ پهلوی, مصدق, کتاب خاطرات دکتر انور خامه ای : جلد سوم از انشعاب تا کودتا