منو
سبد خرید

از آین سو تا آن سوی البرز

از آین سو تا آن سوی البرز
درحال حاضر موجود نمی باشد
از آین سو تا آن سوی البرز
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138183 - 56/4
  • وزن: 0.20kg
0 ریال

از آین سو تا آن سوی البرز

نویسنده: محمدرضا غفاری
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 84
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار:  1358 - دوره چاپ : 1

کمیاب  - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ ابتدای کتاب متنی انتقادی نوشته شده

 

مروری بر کتاب

مصور

سفرنامه نویسنده از گشت و گذار در طبیعت و محیط زیست دامنه های البرز و حیوانات و شکار 

البرز مرکزی بخشی از رشته‌کوه به هم پیوستهٔ البرز است؛ که بیشترین تحدب و ضخامت عرضی و ارتفاع را دارد و از دره کرج تا گسل سمنان امتداد می‌یابد. رشته‌کوه‌های البرز مرکزی به دو دامنه شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود و دارای ۳ دیواره است.

دیواره شمالی: ارتفاعات محدودی از این دیواره در استان تهران و سمنان و بقیه آن در استان مازندران قرار دارد. دیواره میانی: حد واسط استان مازندران و استان تهران بوده و مرتفع‌ترین قسمت رشته کوه‌های البرز مرکزی است. کوه دماوند و قله آن به ارتفاع ۵۶۷۱ متر واقع در استان مازندران در این قسمت قرار دارد. قلّه دماوند یکصد و پنجاهمین قله مرتفع دنیا و بلندترین قله آتشفشانی آسیا به‌شمار می‌رود.

این دیواره عظیم کوهستانی به صورت کوه‌های «کندوان» و پس از آن کوه‌های «طالقان» در شمال غربی، تا محل اتصال رود «الموت» به «طالقان‌رود»، ادامه می‌یابد.در شمال شرقی نیز این دیواره با نام رشته ارتفاعات فیروزکوه و سوادکوه تا دره رود فیروزکوه (شعبه اصلی حبله‌رود) که از جنوب دامنه‌های شرقی آن می‌گذرد، وارتفاعات «شهمیرزاد» و شهر سمنان امتداد می‌یابد.دیواره جنوبی: سومین بخش از ارتفاعات مرکزی است که رودخانه‌های مانند جاجرود و کرج، حبله رود، گل رودبار آن را بریده ودرهایی به صورت امتداد شمالی و جنوبی ایجاد می‌نماید.

درحیات وحش استان البرز 41 گونه پستاندار، 286 گونه پرنده (علاوه بر پرنده های مهاجر)، 21 گونه خرنده، 2 گونه دوزیست و 8 گونه ماهی وجود دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات