منو
سبد خرید

ازلیه النفس و بقائها

ازلیه النفس و بقائها
درحال حاضر موجود نمی باشد
ازلیه النفس و بقائها
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 114809 - 82/4
  • وزن: 0.60kg
  • UPC: 35
0 ریال

ازلیه النفس و بقائها

نویسنده: سعدبن منصور ابن کمونه
تصحیح و تحقیق : انسیه برخواه
مقدمه انگلیسی : زابینه اشمیتکه,رضا پورجوادی

ناشر: مجلس شورای اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 250
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

سعبد بن منصور مشهور به "ابن کمونه" فیلسوف، طبیب و کیمیادان، در زمان فرمانروایی مغولان در قرن هفتم در بغداد می‌زیسته است. او تالیفاتی در طب و فلسفه و کیمیا دارد و بعضی کتب گذشتگان مانند اشارات ابن سینا و تلویحات شهاب‌الدین سهروردی را شرح کرده است. از ابن کمونه حدود 30 کتاب و رساله موجود است.

رساله‌ی "ازلیه النفس و بقائها" را ابن کمونه به زبان عربی به رشته‌ی تحریر درآورده است. ابن کمونه در این اثر به شرح و بسط برهان اختراعی خویش بر ازلیت و ابدیت نفس می‌پردازد. اثر حاضر مشتمل بر دو مقاله است که هریک دارای سرآغازی جداگانه است.

مقاله‌ی نخست در اثبات ابدیت نفس است و مقاله‌ی دوم در اثبات ازلیت و قدم نفس و این که نفس نه مزاج است و نه متولد از مزاج . کتاب حاضر تصحیحی است از رساله‌ی "ازلیه النفس و بقائها" که بر اساس پنج نسخه از کتاب از جمله نسخه‌ی خطی کتابخانه‌ی مجلس شورای اسلامی به شماره‌ی 3814 به شیوه‌ی تصحیح التقاطی صورت گرفته است.

ابن کمونه در این مقاله، ابتدا به شرح اسم نفس می‌پردازد و سپس به اثبات وجود نفس انسان. وی پس از این امر به توضیح تقسیم موجود به واجب و ممکن می‌پردازد و سپس این نکته را روشن می‌سازد که واجب ‎الوجود هیچ‎گاه معدوم نمی‌شود.

دیگر مطالبی را که در این مقاله بیان می‌دارد، عبارت است از: قدیم بودن نفس انسان، وجوب وجود علت قدیم برای هر ممکن قدیم، عدم امکان تفکیک عدم معلول از عدم علت، لزوم منتهی شدن هر ممکنی در سلسله احتیاج به واجب لذاته، اثبات ابدیت نفس از مطالب پیشین به انضمام مقدماتی دیگر و همچنین بیان دلایل قائلان به ابدیت نفس. ابن کمونه، در فصل نهم مقاله اول، به بیان و ارائه برهان خود بر ابدیت نفس مى‎پردازد. به رأى او مقدمات مذکور در فصل‎هاى قبل را مى‎توان به چندین شکل ترتیب داد؛ به‌طورى‌که هریک به مقصود و مطلوب منجر شود. اما ترتیب این مقدمات، مستلزم آشنایى با قواعد و قوانین منطقى است. او خود سه شکل و ترتیب را ذکر مى‌کند:
اگر نفس انسان بعد از وجود، معدوم شود، واجب الوجود معدوم می‌شود؛ ولى واجب الوجود معدوم نمی‌شود؛ پس نفس انسان بعد از وجود، معدوم نمی‌شود.

توضیح آنکه نفس انسان، یا واجب است یا ممکن. بنا بر هردو تقدیر، از عدم آن، عدم واجب الوجود لازم می‌آید که محال است. بطلان شق اول، ظاهر است. اما اگر نفس، ممکن باشد، داراى علتى است و اگر نفس قدیم باشد آن علت هم قدیم خواهد بود. اما نفس، قدیم است، پس علتش هم قدیم است. بنابراین، اگر نفس، معدوم شود، از عدم آن، عدم علتش لازم می‌آید.

تقریر دوم در بیان بقاى نفس انسان این است که: یکى از دو امر ذیل لازم است:
یا نفس انسان بعد از وجودش معدوم نمی‌شود، یا از عدم نفس بعد از وجودش عدم واجب لازم نمی‌آید. شق دوم، منتفى است، پس شق اول ثابت می‌شود.

صادق بودن هردو قضیه ممتنع است؛ زیرا از صدق آن دو، عدم واجب الوجود لازم می‌آید و چون عدم واجب محال است، بنابراین اجتماع دو قضیه فوق در صدق و همچنین اجتماع نقیض آن دو در کذب، محال خواهد بود.
قدیم بودن نفس انسان با عدمش جمع نمی‌شود و چون نفس انسان قدیم است، بنابراین، معدوم نمی‌شود؛ زیرا هرچه قدیم است عدمش بعد از وجود ممتنع است.

چون هرآنچه قدیم است، یا داراى علتى نیست که در این صورت، واجب الوجود است و عدمش ممتنع، یا داراى علتى است که در این صورت، عدمش هم باید علت و سببى داشته باشد. این سبب، یا عدم علتش خواهد بود، یا سببى دیگر که در هردو صورت، عدم واجب لازم می‌آید که محال است؛ درنتیجه عدم قدیم محال خواهد بود.

سخن ابن کمونه در بیان عدم حاجت به تصور ماهیت و حقیقت نفس و مزاج‎ این است: «براى اثبات این مدعا که نفس، عین مزاج بدن یا معلول مزاج بدن نیست، لازم است ابتدا به بیان چیستى نفس و نیز چیستى مزاج پرداخته شود؛ زیرا مدعاى فوق یک تصدیق است و در هر تصدیقى باید عنوان موضوع و محمول و رابطه تصور شود و تصورى که تصدیق به آن محتاج است، تصورى است که دال بر مفهوم اسم باشد. اما تصور به‎حسب ذات و اقوال شارحه‌اى که دال بر ماهیت شى‎ء باشند، تنها براى کسى حاصل می‌شود که عالم به وجود آن شى‎ء باشد و این تصور خود محتاج تصدیق است. بنابراین براى اثبات قضیه مذکور بیان شرح اسم نفس و مزاج کافى خواهد بود و نیازى به تصور ماهیت و حقیقت نفس و مزاج نیست»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات