كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
ازدواج ؛ ازدواج موقت و اثر آن در اصلاح جامعه

ازدواج ؛ ازدواج موقت و اثر آن در اصلاح جامعه

نویسنده: مجتبی موسوی زنجان رودی
ناشر: حافظ نوین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 228
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

ازدواج موقت یا نکاح منقطع یک سری ویژگیها و دارد که آن را میتوان به 2 دسته تقسیم‌ کرد :

1- آثار شخصی که بر روی شخص دارد.
2- آثار اجتماعی که اثری فراتر از اولی را شامل میشود.

حال به بحث آثار اجتماعی نکاح منقطع که بر روی جامعه دارد میپردازیم :

آثار اجتماعی نکاح منقطع عبارتند از :

1- جلوگیری از فحشا چنانکه حضرت امیرالمؤمین علی (ع) فرمود :

«لو لا أن عمر نهی الناس متعه ما یزنی الا شقی او شقا»

اگر عمر مردم را از متعه بازنمی‌داشت جز شقاوتمندان، آلوده زنان نمی شدند یا جز افراد کمی آلوده نمی‌گشتند.

2- اختلاف بلوغ جنسی با سن فراغت از تحصیل و انتخاب شغل که مانع نکاح دائم است و در عصر حاضر نیز از طرف دانشمندان چیزی شبیه نکاح موقت پیشنهاد شده است.

3- مسافرت‌های طولانی.

4- حفظ حضانت کودکان ناشی از رابطه مضبوط و مشروع.

5- پاسخگویی به نیازهای خاص مثل سرپرستی و بی‌اولادی.

6- اثر روانی مثبت در تعدیل غرائز با حفظ عفت.

7- نهاد مفیدی برای بانوان بیوه‌ای که امیدی به دستیابی به نکاح دائم ندارند است. البته همان طور که از روایات اسلامی برمی‌آید هـدف از ازدواج موقت هوسـرانی و بلهوسی نیست،

همچنانکه امام موسی کاظم (ع) به علی‌ بن یقطین فرمود :

«تو را به نکاح متعه یا منقطع چکار، و حال آنکه خداوند تو را از آن بی‌نیاز کرده است و اما کسی که دارای همسر است فقط هنگامی می‌تواند دست به این کار بزند که دسترسی به همسر خود نداشته باشد».

ولی سوء استفاده از قانون موجب تخطئه قانون نیست، چنانکه برای سوء استفاده قاضی یا خیانت نویسنده قضاء و نویسندگی را نمی‌توان تعطیل کرد.

8- متعه جوانانی را که در آغوش طوفان پرهیجان تمایلات جنسی دست و پای می‌زنند و رگبارهای تند شهوت دیده فرد آنها را کور نموده است و برای فرار از این بلا خویشتن را ب منجلاب فساد پرتاب می‌کنند آنان را از سقوط به آن منجلاب و از غرقاب امراض آمیزشی نجات داده به ساحل امن رستگاری می‌رساند.

باید تصدیق کرد غفلت از حقایق مدنیت ما را در معرض امواج سهمگین سیل فحشاء قرار داده است بطوری که غریو مدهش این سیل جنون‌آمیز جامعه را به آینده خطرناکی از فرورفتن به باتلاق موهوم پنداشتن موهوم پرستی سوق می‌دهد، هر روز دسته‌ای از جوانان و دوشیزگان که حاصل گردش میلیون‌ها اباء و امهات و نتیجه شیمیایی و فعل و انفعال هزاران عوامل فیزیکی در محور نظام گیتی است به منجلاب فحشاء ساقط و امراضی آمیزشی آنها را به وادی بدبختی رهبری می‌نماید آمار روابط جنسی نامشروع هر روز افزون می‌گردد و بر تعداد طلاقها هر ماه و هر هفته افزوده می‌شود و احصائیه آنها به سرعت بالا می‌رود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ازدواج ؛ ازدواج موقت و اثر آن در اصلاح جامعه

  • ناشر: حافظ نوین
  • کد کتاب: 99206 - 114/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مجتبی موسوی زنجان رودی, اخلاق اسلامی, ازدواج موقت, صیغه, زناشویی, فقه شیعه, کتاب ازدواج ؛ ازدواج موقت و اثر آن در اصلاح جامعه