کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
ارمنستان ، آذربایجان ، گرجستان ؛ از استقلال تا استقرار رژیم شوروی

ارمنستان ، آذربایجان ، گرجستان

نویسنده: سرژ آفاناسیان
مترجم: عبدالرضا هوشنگ مهدوی
ناشر: معین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 322
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب 

 از استقلال تا استقرار رژیم شوروی ؛ 1917 - 1923

تأسیس جمهوری آذربایجان در سال 1918 موجب بروز مباحثات فراوانی در ایران و عثمانی شد. قلمرو این جمهوری جدید در پی جنگهای ایران و روس و انعقاد قراردادهای گلستان و ترکمنچای، از ایران جدا شده و به قلمرو روسیه الحاق شده بود. اکنون در دوران فترت ناشی از انقلاب 1917 روسیه و جنگ داخلی در این کشور، فرصتی پیش آمده بود تا مردم مسلمان این منطقه مطالبات خود را که در طی مدتی نزدیک به یک قرن سرکوب شده بود، پی گیرند. در هر سه جمهوری جدید قفقاز یعنی آذربایجان، ارمنستان و گرجستان احزاب ملی گرا رهبری خواسته های مردم را بر عهده داشتند. در آذربایجان حزب مساوات که مناسبات ویژه ای با عثمانی برقرار کرده بود، مقدمات استقلال این جمهوری را فراهم کرد. اگرچه این استقلال بیش از سه سال طول نکشید ولی مباحثات پیرامون نامگذاری و ارتباطات سیاسی جمهوری جدید همچنان ادامه یافته و به مرکز توجه سیاستمداران و پژوهشگران تبدیل شد.

ایران و عثمانی به ویژه از زمان صفویه با یکدیگر سر جنگ داشتند. عثمانی همواره به آذربایجان به عنوان منطقه‌ای مهم توجه داشته و تلاش فراوانی برای جدایی آن از ایران انجام داد ولی با همت شاهانی چون شاه عباس اول و نادرشاه موفق به انجام این هدف نشد. در آغاز سده 19 بدلیل ضعف مفرط نظامی و سیاسی ایران، روسیه موفق شد طی دو جنگ قفقاز را قلمرو ایران جدا کرده و این مناطق را به قلمرو خود بیفزاید. این امر طی قراردادهای گلستان (1813) و ترکمنچای (1828) محقق شد.

در مناطقی که بتازگی به قلمرو روسیه اضافه شده بود سه قومیت مختلف یعنی مسلمانان مناطق شرقی که پیشتر در منابع تاریخی ارّان نامیده می شد، گرجیان و ارمنیان زندگی می کردند. گرجیان و ارمنیان معتقد به دین مسیحیت بودند و علیرغم وجود اختلافات طریقتی در اساس مسیحیت، با دین رسمی دولت روسیه توافق داشتند. گرجیان و ارمنیان از سالها پیش بدلیل همین قرابت دینی خواستار جدایی از ایران و پیوستن به روسیه بودند.  با قراردادهای گلستان و ترکمنچای ارمنیان و گرجیان به آرزوی دییرینه خود دست یافتند. مشکل اصلی دولت روسیه در مناطق مسلمان نشین بود. دین اسلام، زبان فارسی و فرهنگ ایرانی حضوری بسیار قدرتمندانه در این مناطق داشت و این عالم می توانست موجب بروز نگرانیهایی در دولتمردان روسیه باشد. از این رو آنان برآن شدند تا با این هر سه مقابله نموده و زمینه ادغام واقعی این مناطق را در قلمرو سیاسی و فرهنگی روسیه فراهم آورند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ارمنستان ، آذربایجان ، گرجستان ؛ از استقلال تا استقرار رژیم شوروی

  • ناشر: معین
  • کد کتاب: 42222 - 14/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سرژ آفاناسیان, عبدالرضا هوشنگ مهدوی, ارمنستان, آذربایجان, گرجستان, شوروی, مارکسیسم, قفقاز, جامعه شناسی سیاسی