دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ارغنون ؛ متن کامل

ارغنون

نویسنده: مهدی اخوان ثالث (م. امید)
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 310
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1367 - دوره چاپ: 7

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

ارغنون عنوان کتاب شعری از شاعر نامدار، مهدی اخوان ثالث می‌باشد. این کتاب اولین مجموعه شعر چاپ شده از سوی اخوان ثالث است.این کتاب شامل آثار اخوان ثالث مابین سال‌های ۱۳۲۵ تا ۱۳۳۰ شمسی می‌باشد، این مجموعه در سال ۱۳۳۰ منتشر شد، ارغنون در چاپ‌های آخر نام خاص دیوان شعر کلاسیک اخوان ثالث شد.

بخش اعظم اشعار را غزل ها تشکیل داده اند و تسلط "مهدی اخوان ثالث" در قالب شعری قصیده، از جمله نکات برجسته ی ادبی این مجموعه است. "ارغنون" ادای احترامی به شیوه ی شاعری کهن است و اگرچه بعدها شاعر به سمت شعر نو گروید، هنر چشم نواز قلمش و هم چنین افکار و احساسات وی در این اشعار کلاسیک به خوبی دیده می شود.

"مهدی اخوان ثالث" علاوه بر تبحر در امر شاعری، موسیقی شناسی توانا بود و آشنایی او با سازهای مختلف ایرانی، می تواند دلیل نامگذاری این مجموعه به نام "ارغنون" باشد. مضامینی که در این اشعار کلاسیک همچون شعرهای تلفیقی و نوین وی به چشم می خورد، عشق به میهن و پرچمداری عدالت است که با لحن کوبنده و حماسی او همراه شده است.

بر کسی پوشیده نیست که عملکرد اجتماعی و هنر شاعری "مهدی اخوان ثالث"، زمینه دگرگونی های فکری زیادی را در زمان او موجب شد و بسیاری از روشنفکران هم عصر وی، به تاسی از اندیشه ها و گرایش های فکری او، نگرش جدیدی در زمینه های اجتماعی و سیاسی پیدا کردند. این اثرگذاری و فام فکری "مهدی اخوان ثالث" از همان آغاز در مجموعه ی "ارغنون" به چشم می خورد.

در این کتاب اشعار اخوان ثالث در قالب‌های: قصیده، قطعه، مثنوی، ترکیب بند، مستزاد و رباعی سروده شده است. 

اگر رها کنی از این قفس ما را 
سبوی باده گلبانگ چنگ بس ما را 
شکوفه ها بشکفتند و باغ پر گل شد 
ولی به برگ گلی نیست دسترس ما را 
هوا خوش ست و چمن دلکش ست و می خشکد
به دل شکوفه شوق گل و هوس ما را 
بهار پا به رکاب ست و پای ما در بند 
رها کنید خدا را، از این قفس ما را

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات