کتاب ارسطو و فن شعر فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات امیر کبیر

ارسطو و فن شعر

نویسنده: عبدالحسین زرین کوب
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 220
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

فن شعر ارسطو مهمترين كتاب دقيق و علمي جامع است كه از دنياي قديم در باب مباحث نقد ادبي به يادگار مانده است. آراء و عقايدي كه حكيم يوناني در اين كتاب بيان كرده است بنياد و اساس مكتب كلاسيسيسم ادب اروپائي بوده و قرنهاي دراز مورد توجه اهل نظر و هنر واقع شده است.کتاب حاضر نقدی است در باب ادبیات از دیدگاه ارسطو فیلسوف و اندیشمند یونانی. در این کتاب اندیشه و تعلیم، شعر و دنیای یونان، رساله و ترجمه فن شعر و تراژدی از دیدگاه او مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ارسطو فیلسوف بلندآوازه روزگار باستان، نه تنها در زیست‌شناسی، جهان‌شناسی، طبیعت‌شناسی و بسیاری از رشته‌های علمی دیگر سرآمد همگنان خویش در عهد کهن است و نخستین تدوین‌کننده منطق صوری به شمار می‌آید، بلکه با نگاه دقیق علمی به طبقه‌بندی بوطیقا (فن شعری) نمایش و انواع ادبی نیز می‌پردازد. اندیشه‌هایی که ارسطو در فن شعر طرح و تدوین می‌کند بنیاد کلی نظریه انتقادی غرب را فراهم می‌آورد و از این رو ارسطو را به حق می‌توان فیلسوفی هنجارگذار در زمینه نقد ادبی به شمار آورد.

ارسطو از نزدیک به ملاحظه نمایشنامه‌ها، تراژدی‌ها، کمدی‌ها و حماسه‌های عمر خویش می‌پردازد و در واقع فن شعر چکیده مشاهدات تجربی و علمی او در فنون و انواع ادبی است. با این همه، کمتر کتابی این همه مورد سوءتفاهم قرار گرفته، و همین تحریف‌ها و کژاندیشی‌هاست که نویسنده کتاب حاضر را بر آن می‌دارد که همه همت خویش را به کار بندد تا ابهام‌ها و سوء‌تفاهم‌هایی را برطرف کند که در باب فن شعر ارسطو پدید آمده است و به این ترتیب جوهر کتاب او را در اختیار خواننده قرار دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ارسطو و فن شعر

  • 400,000ریال

برچسب ها: ارسطو, عبدالحسین زرین کوب, مقالات فلسفی, مقالات ادبی, فلسفه یونان, تاریخ فلسفه, فلسفه ادبیات, فن شعر, کتاب ارسطو و فن شعر