کتاب ارداویرافنامه منظوم فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات قدیم،اساطیر،فرهنگ انتشارات دانشگاه مشهد

ارداویرافنامه منظوم

نویسنده: زرتشت بهرام پژدو - رحیم عفیفی
ناشر: دانشگاه مشهد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 230
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1343 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

مصور

«ارداويرافنامه» رساله‌اي است به زبان پهلوي در خصوص شرح سفر كشف و شهودي «ارداويراف». در مقدمة رساله سخن از حملة اسكندر به ايران و ويران‌سازي دين رفته است. براي بازگشت مردم به دين زرتشت مزداپرستان گرد هم مي‌آيند و يگانه‌اي پس از نوشيدن نوشابه‌اي به عالم مينوي سفر كرده و احوال روان‌ها را در برزخ، بهشت و دوزخ درك مي‌نمايد. پس از بازگشت، دبيري نيوشا، فرجام دين‌داري و دين‌گذاري نگاشته و مردمان را از ترديد رها مي‌سازد.

اين كتاب تلخيصي است از كتاب مذكور كه با نظر بر دو متن «ارداويرافنامه منظوم»، سرودة زرتشت بهرام پژدو،«دكتر رحين عفيفي» و «ارداويرافنامه يا بهشت و دوزخ در آيين مزدسيني»، از دكتر رحيم عفيفي انجام گرفته است. متن پهلوي ارداويرافنامه نيز همراه با كاركردي تزييني از كتاب «ارداويرافنامه يا بهشت و دوزخ در آيين مزديسني» آورده شده است و تصاويري كه براي متن در نظر گرفته شده خوانشي معاصر از آن به دست مي‌دهد.

ارداویرف مرد پاک و پرهیزگاری است که پیشوایان و موبدان دین زرتشتی او را برگزیدند که سیری در جهان دیگر کند و از روان در گذشتگان آگاهی بدست آمد و در دسترس همکیشان خود بگذارد، این سیر معنوی در پیشگاه پیشوایان دین ، بر در آتشکده فرن بغ (یکی از آتشکده های مهم ایران باستان ) آغاز گردید.

ویراف که به گفته موبدان در تمام عمر خود گناهی نکرده و به حکم قرعه (نیزه انداختن) برای این سیر انتخاب شده بود ، پس از شستن سرو تن و پوشیدن جامه نو و خوردن خورش ، بر بستر پاک آرمید و روان گذشتگان یادکرد و اندرز(وصیت) های خویش را بیان نمود و سه جام منگ گشتاسبی از پشوایان دین گرفت و نوشید و باژ (دعا) گفت و به خواب رفت و به مدت هفت شبانه روز به همراهی دو فرشته طبقات بهشت و دروزخ را بازدید کرد و پاداشی که از هرکار نیک به نیکوکاران ، و باد افرهی که از هر گناه به گناهکاران داده می شد مشاهده کرد و سپس به پیشگاه اورمزد پذیرفته شد و پیام او را برای هم کیشان خود شنید و روز هفتم به این جهان بازگشت و پس از خوردن خوراک دبیری دانا و فرزانه را خواند تا مشاهدات خود را بنگارد.


فهرست

پیش گفتار
ترجمه فارسی
متن پهلوی
واژه نامه ها

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ارداویرافنامه منظوم

  • 0ریال

برچسب ها: زرتشت بهرام پژدو, رحیم عفیفی, زرتشت, تاریخ ایران باستان, میترائیسم, ادیان ایرانی, کتاب ارداویرافنامه منظوم