منو
سبد خرید

ارداویرافنامه منظوم

ارداویرافنامه منظوم
موجود نمی باشد
ارداویرافنامه منظوم
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 87480 - 105/3
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 80

ارداویرافنامه منظوم

نویسنده: زرتشت بهرام پژدو - رحیم عفیفی
ناشر: دانشگاه مشهد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 230
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1343 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

مصور

«ارداويرافنامه» رساله‌اي است به زبان پهلوي در خصوص شرح سفر كشف و شهودي «ارداويراف». در مقدمة رساله سخن از حملة اسكندر به ايران و ويران‌سازي دين رفته است. براي بازگشت مردم به دين زرتشت مزداپرستان گرد هم مي‌آيند و يگانه‌اي پس از نوشيدن نوشابه‌اي به عالم مينوي سفر كرده و احوال روان‌ها را در برزخ، بهشت و دوزخ درك مي‌نمايد. پس از بازگشت، دبيري نيوشا، فرجام دين‌داري و دين‌گذاري نگاشته و مردمان را از ترديد رها مي‌سازد.

اين كتاب تلخيصي است از كتاب مذكور كه با نظر بر دو متن «ارداويرافنامه منظوم»، سرودة زرتشت بهرام پژدو،«دكتر رحين عفيفي» و «ارداويرافنامه يا بهشت و دوزخ در آيين مزدسيني»، از دكتر رحيم عفيفي انجام گرفته است. متن پهلوي ارداويرافنامه نيز همراه با كاركردي تزييني از كتاب «ارداويرافنامه يا بهشت و دوزخ در آيين مزديسني» آورده شده است و تصاويري كه براي متن در نظر گرفته شده خوانشي معاصر از آن به دست مي‌دهد.

ارداویرف مرد پاک و پرهیزگاری است که پیشوایان و موبدان دین زرتشتی او را برگزیدند که سیری در جهان دیگر کند و از روان در گذشتگان آگاهی بدست آمد و در دسترس همکیشان خود بگذارد، این سیر معنوی در پیشگاه پیشوایان دین ، بر در آتشکده فرن بغ (یکی از آتشکده های مهم ایران باستان ) آغاز گردید.

ویراف که به گفته موبدان در تمام عمر خود گناهی نکرده و به حکم قرعه (نیزه انداختن) برای این سیر انتخاب شده بود ، پس از شستن سرو تن و پوشیدن جامه نو و خوردن خورش ، بر بستر پاک آرمید و روان گذشتگان یادکرد و اندرز(وصیت) های خویش را بیان نمود و سه جام منگ گشتاسبی از پشوایان دین گرفت و نوشید و باژ (دعا) گفت و به خواب رفت و به مدت هفت شبانه روز به همراهی دو فرشته طبقات بهشت و دروزخ را بازدید کرد و پاداشی که از هرکار نیک به نیکوکاران ، و باد افرهی که از هر گناه به گناهکاران داده می شد مشاهده کرد و سپس به پیشگاه اورمزد پذیرفته شد و پیام او را برای هم کیشان خود شنید و روز هفتم به این جهان بازگشت و پس از خوردن خوراک دبیری دانا و فرزانه را خواند تا مشاهدات خود را بنگارد.


فهرست

پیش گفتار
ترجمه فارسی
متن پهلوی
واژه نامه ها

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب