كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تکثر ادیان در بوته نقد

تکثر ادیان در بوته نقد

نویسنده: حسن کامران
ناشر: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، معارف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 352
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نگاهی جامع به بحث پلورالیسم دینی

در این نوشتار در دو بخش "تنوع ادیان "و "انحصارگرایی"، کثرت‌گرایی مذهبی نقد و بررسی شده است .از آن‌جا که موضوع بحث «صراط مستقیم و نقد پلورالیزم دینی» است، این مقاله در آغاز، به بیان نقش دین در ابعاد زندگی مادی، معنوی،فردی واجتماعی انسان پرداخته و سپس نقش دین در ایجاد خودآگاهی و دیگر آگاهی و تأثیر آن در نهادهای دینی را تبیین نموده است.

در ادامه، این مسأله که تعدد و اختلاف ادیان، چه نقشی درتأثیر«دین» در رویکردهای‌مزبور دارد، به بحث گذاشته شده است. پس از بیان غیر قابل انکار بودن تکثر در نژادها، رنگ‌های مختلف، زبان‌های متعدد، فرهنگ‌های متفاوت، ادیان متنوع، اندیشه‌های گوناگون، گرایش‌ها، میل‌ها و سلیقه‌های مغایر، چهار سؤال اساسی در مواجهه با کثرت ادیان و مذاهب مطرح شده است که عبارتند از:

1. ادیان گوناگون چه بهره‌ای از حقیقت دارند؟
2. چرا در طول تاریخ، ادیان و مذاهب گوناگونی ظهور کرده‌اند، نه دین و مذهب واحد؟
3. امروزه چه دلایل و عللی بشر را به قبول و اظهار بهره مندی پیروان ادیان دیگر از حقیقت، سوق داده است؟
4. پیروان هر دینی با پیروان ادیان دیگر چگونه باید رفتار کنند؟

مجموعه مباحثی که ذیل کثرت گرایی دینی در جامعه ما مطرح شده است، در واقع پاسخ‌هایی هستند به یکی از چهار سؤال فوق که خالی از خلط و ابهام نیستند. این نوشتار موضع‌گیری‌های گوناگون در مواجهه با مسأله تعدد و تنوع ادیان را تبیین نموده و پس از ذکر دیدگاه‌های متفاوتی همچون، «طبیعت گرایی»، «وحدت گرایی» و «شمول گرایی» و نیز نقد و بررسی مختصر هر یک از آن‌ها، در ادامه به بیان تفصیلی و نقد و بررسی دیدگاه «کثرت‌گرایی» و پیشینه تاریخی آن، مبانی، ادله، مدلول، لوازم، آثار و نتایج آن پرداخته است.

در این سلسله مقالات، کوشش شده است هرچه بیش‌تر تبیین گردد که پلورالیسم دینی از منظرهای متعدد نقد و نقض‌پذیر است. پس از نقد و بررسی دیدگاه‌های فوق و بیان لوازم و توالی فاسد پلورالیزم، رابطه و زمینه‌سازی پلورالیزم با «سکولاریزم»، «لیبرالیسم» و «اومانیسم» را طرح و تبیین نموده و در نهایت به طرح و تفسیر «حصرگرایی» و نظریه مختار که گونه خاصی از انحصارگرایی است، پرداخته و ادله و براهین خود را ذکر نموده و شبهات مطرح شده را جواب می‌گوییم.

فهرست

طبیعت‌گرایی
وحدت‌گرایی
شمول‌گرایی
کثرت‌گرایی
مبانی فکری و فلسفی پلورالیسم
ادله نسبیت یا مبانی پلورالیسم
سکولاریزم و ارتباط آن با پلورالیسم
ارتباط پلورالیسم با لیبرالیسم
ارتباط پلورالیسم دینی با اومانیسم
پلورالیسم مثبت
انحصار گرایی افراطی در مسیحیت
نظریه مختار و نهایی
استاد مطهری و پلورالیسم دینی 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تکثر ادیان در بوته نقد

  • کد کتاب: 101960 - 18/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: حسن کامران, فلسفه ادیان, طبیعت گرایی, وحدت گرایی, شمول گرایی, کثرت گرایی, اومانیسم, پلورالیسم, سکولاریزم, لیبرالیسم, ادیان, دین, جامعه شناسی دین, کتاب تکثر ادیان در بوته نقد