كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
ادوار شعر فارسی ؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت

ادوار شعر فارسی ؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت

نویسنده: محمدرضا شفیعی کدکنی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 175
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1 - ویرایش : 2

کیفیت : عالی : صفحات کتاب تحشیه و علامت گذاری دارد

 

مروری بر کتاب

افراط در فروتنی دلیل ادعاست گویا این سخن را در کودکی به نام سید جمال اسد آبادی خوانده بودم. هر کسی که گفته‏است و من نمی‏خواهم چندان فروتنی از خود نشان دهم که دلیل ادعا باشد. حقیقت امر را می‏گویم: در پرونده قطورشعر معاصر برگ کوچکی سهم من است و به همین دلیل، به گفته نزار قبانی، نمی‏توانم قاضی محکمه شعر معاصرباشم. اما اگر مباحث این کتاب، نوعی داوری در باب شعر معاصر باشد این ویژگی را دارد که قاضی در این فرصت وحق را هم داشته‏اند که در باب هر کلمه این داوری از او پرس و جو کنند، به بحث داوری پرداخته است.

مباحث این کتاب عین گفتار هایی است که در کلاس درس، من، برای دانشجویان مطرح کرده ‏ام و آنها در پایان سال، هرروز، فرصت آن را داشته‏اند که در باب هر جزء این گفتارها گوینده را مورد سوال و جواب قرار دهند. صبغه آموزشی و جنبه تعلیمی این گفتارها سبب شده است که از انشا بافی و نقد روزنامگی در کتاب خبری نیست وگزاره‏ های عاطفی و نقد تاثری در این گفتارها راه نیافته است. اینها عین عباراتی است که بر زبان من جاری شده است‏که بر زبان من جاری شده است و دانشجویان روی نوار آورده ‏اند و بعد خودشان آن را، از نوار، به اصطلاح پیاده کرده‏ اند و از آنجا که عین گفتارهای کلاس درس است، گاه عبارت آن بریده و مقطع می‏نماید و من نخواستم این ویژگی کار را اصلاح کنم.

برای من دشوار نبود که این مطالب را با زبانی شسته و رفته باز نویسی کنم، اما نه حوصله آن را داشتم و نه‏این کار را می ‏پسندم. مخاطبان من در گفتارها دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بوده‏ اند، دانشجویانی که با من درس های متعدد ازقبیل نقد ادبی، عناصر شعر، سبک‏ شناسی، و روش تحقیق در ادبیات را داشته ‏اند و غالباً با اصطلاحات من درآوردی ‏نگارنده آشنایی داشته ‏اند، و طبعا بسیاری مسائل که ممکن است برای خوانندگان این اوراق، مطرح این گفتارها رابرای غلط گیری مطبعی می‏خواندم، چیزی که نیاز به توضیح داشته باشد، در آن نیافتم.

داوری تنها البته با خوانندگان‏ است. آینده اجتماعی و سیاسی مملکت هر چه باشد، یک چیز مسلم است و آن این ما که در پایان یک دوره تاریخی ‏ایستاده ‏ایم. با سقوط نظام سلطنت هر چه باشد عصر دیگری آغاز شده است. به لحاظ زمان تقویمی نیز ما در پایان یک‏ قرن هجری قمری قرار داریم، قرن چهاردهم قمری به پایان می‏ رسد و تاریخ ادبیات ما استمرار این زمان تقویمی است.پس می‏توان تصور که اظهار نظر درباره شعر فارسی تا مقطع زمانی سقوط سلصنت و پایان قرن چهاردهم قمری، امری ‏پذیرفتنی است.

از آنجا که شعر معاصر با تمام تحولاتش، ریشه در شعر مشروطیت دارد، من در گفتگوهایم از آنجا آغاز کرده‏ام و حتی‏کمی قبل از مشروطیت را نیز مورد بحث قرار داده‏ام و به عنوان نرم و هنجار تا تحولات را بتوان بر اساس آن نرم بررسی‏کرد. گفتارهای این کتاب به ویژه گفتار نخستین که عنوان از مشروطیت تا سقوط سلطنت را به خود گرفته در حقیقت طرح‏مختصر ولی نسبتا منظمی بوده است از تحولات شعر فارسی در صد سال اخیر تا دانشجویان بر اساس آن بتوانند راه وروش کار را بیاموزند.

در فصل دوم همان موضوع را با تفاوت هایی در دیدگاه، مورد بحث قرار داده‏ام و فصل سوم‏ جستجویی است برای کشف معیار ماندن و زوال در ادبیات عصر حاضر با اشاراتی به قدما. فاصله زمانی به وجود آمدن فصول این کتاب، قریب ده سال است، یعنی آخرین فصل در 1349 و دومی در 1352 و اولین در 1358 فراهم شده است و بسیار طبیعی است اگر بعضی از مطالب این فصول به یکدیگر شباهت داشته باشند اما در هر کدام از این گفتارها چشم انداز و روش متفاوت بوده است و اگر خواننده ی‏ی هر سه گفتار را به دقت بخواند،یک موضوع بخواند، یک موضوع را، از چند دید گاه، مورد مطالعه قرار داده است.

روش معملی من، بر یادداشت و کتاب استوار نیست و در تمام دوره معلمی کمتر یادداشت و کتابی با خود به کلاس‏ برده‏ام. هر چه در ذهنم، همان را، با دانشجویان در میان گذاشته ‏ام و آنها خود یادداشت کرده ‏اند یا روی نوار ضبط و این ‏سه گفتار در زمینه شعر معاصر حاصل یادداشت‏ های آنهاست... 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ادوار شعر فارسی ؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت

  • ناشر: توس
  • کد کتاب: 99826 - 209/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمدرضا شفیعی کدکنی, شعر فارسی, نقد ادبی, تاریخ ادبیات ایران, مقالات ادبی, کتاب ادوار شعر فارسی ؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت