ادبیات و انقلاب ؛ نویسندگان آلمانی

ادبیات و انقلاب

نویسنده: یورگن روله
مترجم: علی اصغر حداد
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 330
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نویسندگان آلمانی

گزارش روله دربارهٔ یوهانس بِشِر، معروف به اُرفئوس استالینیسم، و اگون اروین کیش، تواناترین روزنامه‌نگار مدافع مارکسیسم، عالی است.قرائت ظریفی که روله از آثار آنا زِگرس عرضه می‌کند، آشکار می‌سازد که چگونه آن هنرمند با پیچ و تاب‌هایی که به رمان‌های اخیرش می‌دهد، با نیمه‌راست‌ها و نیمه‌دروغ‌های «رئالیسم سوسیالیستی» به سازش می‌رسد.

نقش ایده‌های مارکسیستی در رمان‌های تاریخی هاینریش مان با بحث‌های روله به‌خوبی روشن می‌شود. با مطالعهٔ فصلی کاملاً مستند مشاهده می‌کنیم که اختلاف‌نظر هاینریش مان و توماس مان از دیالکتیکی به‌مراتب وسیع‌تر حکایت دارد ـ یعنی رویارویی ذهن و اندیشهٔ آلمانی با کشش ناسیونالیسم راست از یک‌سو و انترناسیونالیسم رادیکال از سوی دیگر.

آن‌چه در این‌جا زندگی هنرمندان مختلف را به یکدیگر می‌پیوندد، مرگ غیرطبیعی و نابهنگام است. صدای شاعران و درام‌نویسان و منتقدان آلمانی یکی پس از دیگری با تبعید یا قتل یا خودکشی خاموش می‌شود.با خواندن ماجرای نابودی اوسیتسکی، موهزام، کورنفلت، تئودور ولف، فریدل، تولر، هازنکلور، ارنست وایس، و اشتفان تسوایگ، پی می‌بریم که ادبیات به‌راستی خطرناک‌ترین پیشه‌هاست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ادبیات و انقلاب ؛ نویسندگان آلمانی

  • ناشر: نشر نی
  • کد کتاب: 98656 - 32/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 250,000ریال
  • 210,000ریال

برچسب ها: یورگن روله, علی اصغر حداد, نویسندگان آلمانی, مقالات اجتماعی, جامعه شناسی سیاسی, ادبیات سیاسی, مقالات ادبی, کتاب ادبیات و انقلاب ؛ نویسندگان آلمانی