كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
ادبیات نمایشی در ایران

ادبیات نمایشی در ایران

نویسنده: جمشید ملک پور
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1050
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1386 ~ 1398 - دوره چاپ: 1 ~ 3


مروری بر کتاب

سه جلدی

بیش از سه قرن است که از عمر نخستین آثار نمایشی که همان درام های مذهبی-تعزیه باشد میگذرد.ادبیات نمایشی که بر پایه ی اصول و قواعد نمایش فرنگستان پی ریزی شده نیز عمرش دارد کم کم به حدود دو قرن می رسد. جلد اول مجموعه‌ی ادبیات نمایشی در ایران نخستین کوشش‌ها تا دوره قاجار را در برمی‌گیرد و به بررسی آثار آخوندزاده، میرزا آقا تبریزی و نهضت ترجمه و اقتباس نمایشنامه در ایران می‌پردازد و مباحثی چون نمایشنامه‌نویسی، نقد و نظریه‌های نمایشی را به عنوان گنجینه‌های ادبیات نمایشی در ایران مورد بررسی قرار می‌دهد.

جلد دوم مجموعه‌ی ادبیات نمایشی در ایران دوران انقلاب مشروطه را در بر می‌گیرد و به بررسی آثار نمایشنامه‌نویسان آذری و فارسی زبانی چون حاجی بگف، نریمانف، مؤیدالممالک فکری، کمال‌الوزاره محمودی و همین‌طور نخستین روزنامه تئاتر ایران و نهضت ترجمه و اقتباس نمایشنامه در ایران می‌پردازد و با چاپ متون نمایشی چون حکام قدیم ـ حکام جدید، اوستاد نوروز پینه‌دوز و ضحاک راه آشنایی و بررسی ادبیات نمایشی در ایران را برای علاقه‌مندان هموار می‌سازد.

جلد سوم مجموعه ادبیات نمایشی در ایران دوران حکومت رضاشاه پهلوی (1320-1300 ه.ش)را در بر میگیرد.رضا کمال شهرزاد،حسن مقدم،میرزاده ی عشقی،صادق هدایت،سعید نفیسی و گریگور یقیکیان از جمله نمایشنامه نویسانی بودند که آثاری ناسیونالیستی با نگاهی حسرت زا و رمانتیک به گذشته باستانی در این دوران از خود بر جای گذاشتند.در این جلد با مباحثی چون اپرت،نقد و تاسیس نخستین مدارس نمایشی در ایران نیز آشنا میشویم. 

نمایش یا درام به معنای نشان دادن، باز نمودن و مرادف اصطلاحات تماشا، تقلید و بازی است؛ در اصطلاح به هر اثری که برای اجرا در روی صحنه تئاتر توسط بازیگران نوشته شده باشد، نمایشنامه می‌گویند.مهد نمایش یا درام، یونان باستان بوده است. «دراما» در یونانی به معنای کار یا عملی است که واقع می‌شود؛ و در اصل هنری است که روی صحنه می‌آید. ادبیات نمایشی یا دراماتیک بر اساس تقسیم بندی ارسطو یکی از انواع مهم ادبیات بوده و به دو نوع کمدی و تراژدی تقسیم می‌شود:

تراژدی، نمایشِ اعمال مهم و جدی است که در مجموع به ضدِ قهرمانِ اصلی تمام می‌شود و هسته داستانی((plot به فاجعه (Catastrophe) منتهی می‌شود؛ این فاجعه معمولاً مرگ قهرمان تراژدی است؛ مرگی که اتفاقی نیست بلکه نتیجۀ منطقی و مستقیم حوادث و مسیر داستان است. یونانیان نخستین تراژدی نویسان بودند. چند اثر مهم تراژدی دنیا عبارتند از: رمیو و ژولیت، اُتلٌو، و مکبث از شکسپیر؛ تراژدی «آندروماک» اثر «راسین».

در ادبیات ایران، نمایش به مفهوم واقعی و رسمی کمتر قدمت دارد؛ اما، با توجه به ویژگی‌های تراژدی، نمایشِ سنتی «تعزیه» که قدیمی‌ترین نمایش بومی ایران است، می‌تواند در چارچوب تراژدی قرار بگیرد. ..

 

فهرست

جلد اول : نخستین کوششها تا دوره قاجار
جلد دوم : دوران انقلاب مشروطه
جلد سوم : ملی گرایی در نمایش ؛ دوران حکومت رضاشاه پهلوی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ادبیات نمایشی در ایران

  • ناشر: توس
  • کد کتاب: 95153
  • موجودی: در انبار
  • 2,300,000ریال
  • 2,070,000ریال

برچسب ها: جمشید ملک پور, تاریخ هنر ایران, تاریخ نمایش در ایران, تئاتر ایران, نمایشنامه فارسی, نمایشنامه فارسی, کتاب ادبیات نمایشی در ایران