ادبیات مکتب خانه ای ایران ؛ سه جلدی

ادبیات مکتب خانه ای ایران

نویسنده: حسن ذوالفقاری - محبوبه حیدری
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2566
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

کیفیت : در حد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

یکی از حلقه‌های آموزش در ایران مکتب‌خانه است متون مکتب‌خانه‌ای خود گونه‌ای خاص از ادبیات است که ادبیات مکتب‌خانه نامیده می‌شود.

این کتاب در حقیقت بررسی ۷۰ رساله مکتبخانه ای است که در دوره قاجار در مکتبخانه ها خوانده می شدند. به عبارت دیگر این ۷۰ رساله، کتاب هایی بوده اند که بیشتر پس از آن که بچه ها باسواد می شدند و دوره های قرآن خوانی و الحمدخوانی را سپری می کردند، این رساله ها یا کتاب ها و جزوه های کوچک را می خواندند. به این کتاب ها یا جزوه ها، بچه خوان هم گفته می شد.

این رساله ها، جزوه هایی کوچک درباره عاق والدین، قصه عباس دزد یا خاله سوسکه تا کتاب هایی بزرگ تر چون ملک جمشید و حسین کرد را شامل می شده و بیشتر در گروه ادبیات عامه جای می گرفته اند.

در این کتاب متن کامل رساله ها همراه با توضیحاتی درباره هر متن ارایه شده است. هدف اصلی از گردآوری و انجام چنین کاری احیا دوباره ادبیات مکتب خانه ای دوران قاجار است؛ چراکه بسیاری از این رساله ها یا کتاب ها در دسترس نبود یا به چاپ سنگی شده بودند...

بی شناخت متون این کتاب، نگاشتن تاریخ ادبیات ایران در عصر قاجار کاری عبث است. مطالعه در عناصر زبانی، بیانی و ادبی این هفتاد اثر، نشان می‌دهد چه عناصری زمینه‌های نهضت ساده نویسی را به وجود آورده و جریان رمان نویسی امروز ایران مدیون کدامیک از آثار داستانی این دوران است. از سویی در دسترس قراردادن متون درسی مکتب‌خانه برای مکتب رفته‌ها، یادآور خاطرات آنان و برای مکتب نرفته‌ها مجموعه‌ای شیرین و خواندنی است.

کتاب از بُعد آموزشی، سیر تطور آموزش در ایران را ثبت می‌کند. بررسی متون کتاب از جهت محتوایی نیز مبین آن است که مهم‌ترین خواندنی‌های مردم چه بوده و این مواد چگونه بر ذهن و زبان و تفکر و رفتار مکتب رفته‌ها تأثیر گذاشته است.

از امتیازات کتاب مقابله، تصحیح، بازخوانی و ویرایش نسخه‌ها، اشاره به سبک ادبی، پدیدآورنده، مأخذ هر متن، یافتن روایت‌های مشابه، نسخه‌شناسی، اشاره به تاریخ آموزش‌های مکتب‌خانه‌ای در ایران، شیوه‌های تدریس و انواع متون مکتبی، آداب مکتب و مکتب‌داری و بازتاب آن را در ادب فارسی و نمایه‌های چندگانه است.

فهرست

توبه نصوح
حسنین
حیدربیک قزلباش
خاله سوسکه
رستم نامه
شیخ ابوالپشم
عاق والدین
گرگ و روباه
موسی و سنگ تراش
موش و گربه
نان و حلوا
نان-وسرکه
نصایح‌الاطفال یا شنگول
بهرام و گل اندام
جبرئیل جولا (نساج و نجار)
چهار درویش
چهل طوطی
خاور و باختر
خروس و روباه
خسرو دیوزاد
دزد و قاضی
دله و مختار
سبز پری و زرد پری
شاهزاده هرمز
عباس دوس
حسین کرد شبستری
کلثوم ننه
ملک جمشید و طلسم آصف
نجمای شیرازی
نوش‌آفرین نامه
و ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ادبیات مکتب خانه ای ایران ؛ سه جلدی

  • ناشر: رشد آوران
  • کد کتاب: 106160 - 50/5
  • موجودی: در انبار
  • 1,600,000ریال
  • 1,250,000ریال

برچسب ها: حسن ذوالفقاری, محبوبه حیدری, تاریخ ادبیات ایران, ادبیات قدیم فارسی, ادبیات قدیم, اساطیر ایران, کتاب ادبیات مکتب خانه ای ایران ؛ سه جلدی