ادبیات فولکلور ایران

ادبیات فولکلور ایران

نویسنده: ییری سیپک
مترجم : محمد اخگری
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 140
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

ترجمه دقیق واژه فولکلور تاکنون در هیچ زبانی میسر نشده و هیچ‌کدام از معادل‌هایی که برای این واژه برگزیده‌اند،‌دربرگیرنده معنای کامل آن نیست،به همین دلیل، تمامی ملل در کنار واژگان معادلی که خود برگزیده‌اند، همچنان واژه فولکلور را به معنای جامع آن مورداستفاده قرار می‌دهند. در ایران نیز گاه عباراتی مانند فرهنگ مردم، ادبیات عامیانه، دانش عامه و ادبیات شفاهی، به معنای فولکلور به کار برده می‌شود. هر چند فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادل «فرهنگ مردم» را برای این واژه مصوب کرده است.فولکلور، سنت‌های شفاهی و فرهنگ یک قوم را گویند که به هیئت افسانه، چیستان، ترانه، داستان، و ضرب‌المثل باقی مانده باشد.

فولکلور حوزه‌های گسترده‌ای از زندگی را مانند آداب و مراسم، دین، دانش (شامل دو حوزه فرعی پزشکی و فناوری)، هنر (شامل موسیقی، رقص، نمایش) و ادبیات دربرمی‌گیرد. بررسی همه این حوزه‌ها در یک کتاب امکا‌ن‌پذیر نیست، از این رو در بیشتر کتاب‌‌های فولکلورشناسی به طور معمول، فقط آداب و مراسم و ادبیات بررسی می‌شود. کتاب حاضر نیز که از دو بخش تشکیل شده است، فقط همین حوزه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کتاب پیش رو، حاصل پژوهش و تحقیق محقق توانمند اهل چک، آقای ییری سیپک است. این اثر در واقع برگردان قسمت پنجم مجموعه‌ای است که محقق و ایران شناس برجسته چک، پروفسور یان ریپکا در سال 1956 با عنوان «تاریخ ادبیات ایران» به زبان چکی منتشر ساخت. یان ریپکا این مجموعه ارزشمند را که بخش‌هایی از آن، و نه تمام اثر، به زبان فارسی ترجمه شده است.

فهرست

1. ادبیات فولکلور حماسی ایران (داستان‌ها و افسانه‌های پهلوانی)
2. ادبیات سرگرم‌کننده در ادبیات فولکلور ایران (ادبیات تعلیمی و داستان‌های حیوانات و ادبیات طنز)
3. ادبیات فولکلور مکتوب (رمان‌ها و افسانه‌های تخیلی در کتابچه‌های چاپی)
4. تأثیر ادبیات فولکلور بر ادبیات نوین فارسی و تاجیکی
5. ادبیات فولکلور مذهبی
6. ادبیات نمایشی فولکلور ایران (تعزیه و تئاتر عروسکی و خیمه شب‌بازی)
7. شعر فولکلور (رباعی و ترانه‌های تغزلی و حماسی)
8. کلمات قصار و دوبیتی‌های فولکلور
9. معما و ضرب‌المثل

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ادبیات فولکلور ایران

  • ناشر: سروش
  • کد کتاب: 99872 - 209/5
  • موجودی: در انبار
  • 140,000ریال

برچسب ها: ییری سیپک, محمد اخگری, ادبیات توده, فرهنگ عامه, امثال, متل ها, فولکلور, تاریخ فرهنگی ایران, ادبیات قدیم ایران, ادبیات عامیانه ایران, کتاب ادبیات فولکلور ایران