کتاب ادبیات فارسی در میان هندوان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب مقالات،نقد،زندگینامه انتشارات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار

ادبیات فارسی در میان هندوان

نویسنده: سید عبدالله
مترجم: محمد اسلم خان
ناشر: بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 286
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

 صاحب نظران در تاريخ معتقدند كه دو قوم ايراني و هندي در اصل داراي فرهنگ ونژاد مشتركي بوده اند.در هزاره دوم پيش از ميلاد مسيح مردمي كه در صحاري آسياي مركزي زندگي ميكردند ، براثر تغييرات جوي ، موطن اصلي خود را رها كردند و به طرف جنوب مهاجرات نمودند. دسته هاي از راه قفقاز به طرف اروپا رفتند و دسته ي ديگر با گذشتن از رودخانه سند و يا از طريق گردنه خيبر به سمت هندوستان رهسپار شدند و گروهي ديگر در فلات ايران مستقر گرديدند.

اين قوم كه آرين ناميده مي شدند، در طول قرنها امتزاج و اختلاط با بوميان محلي ، فرهنگ مشترك خود را ازدست دادند و هر كدام براي خود زبان و آئين تازه اي پديد آوردند. اگر چه امروزه ميان فرس قديم و زبان سانسكريت فرق بسيار است ولي وجود تعداد زيادي از لغات مشترك و متشابه ميان هر دو زبان ، بيانگر اين دو نظريه استكه ريشه هدو زبان يكي بوده است.آمدن نام ايران در (ريگ ودا ) كتاب مقدس هندوان و نام همد در كتاب (اوستا) تاييد ديگري بر اين نظريه مي دانند.

اگر كسي تصور كند كه علت رواج زبان فارسي در هند و تعلق مردم اين سرزمين به زبان شيرين فارسي ، مربوط به اتحاد فرهنگ و نژاد دو ملت درچند هزار سال پيش لست، بايد گفت كه اين تصور كاملا اشتباه است.زيرا تاريخ از رابطه عميق و گسترده فرهنگي ميان ايران و هندتا قبل از ورود اسلام به اين سرزمين سخن چنداني به ميان نمي اورد و تنها ارتباط فرهنگي ميان اين دو كشور را كه تاريخ ثبت كرده است، يكي ترجمه كتاب ادبي "پنج تنترا" از سانسكريت به پهلوي و ديگري اعزام هيئتي از طرف خسرو پرويز به دربار پادشاه دكن ، در اوائل هجرت نبوي (ص) و سوم آمدن بازي شطرنج از هندوستان به ايران است.

در حالي كه طبق روال صحيح ، هر قدر به زبان انشعاب دوملت نزديك تر شويم بايد ارتباطات فرهنگي بيشتر باشد . پس بايد پيوند فرهنگي ميان ايران و هند را از زماني كه اسلام وارد هندوستان شد، به حساب آورد.در سال 390 هجري (1001) ميلادي سلطان محمود غزنوي به عنوان پادشاه غازي وارد هندوستان شد و قسمتي از خاك پهناور اين سرزمين را متصرف گرديد. قبل از او ، محمدبن قاسم در سال 710ميلادي به عنوان يك سردار اسلامي وارد سند شده بود ولي بخاطر سؤ رفتارش با مردم آن سرزمين از كار بر كنار و به مركز حكومت اسلامي فراخوانده شد. عزل محمد سبب شدكه حدود سه قرن ، پيشرفت اسلام در هند متوقف شد. از قرن پنجم هجري ببعد كه زمينه تبليغ آئين اسلام در هند فراهم شد ، گروهي از علماء و دانشمندان و شعراي ايراني به اين كشور مسافرت كردند و آنجا در پرتو آرامش و آزادي مطلق به نشر علم وتحقيق و تتبع پرداختند. مردم هند كه سالها رنج تبعيض طبقاتي وبي عدالتي هاي اجتماعي را تحمل كرده بودند، همانند ايرانيان اواخر دوره ساساني از ورود مسلمانان به خاك خود ناخرسند نبودند.

چه شعار اسلام ، برادري و مساوات بين همه طبقات مردم در كليه شئون زندگاني آنان بود. زبان فارسي ،زبان رسمي دانشمندان ، پادشاهان و درباريان ساكن هند شد. اگر چه بسياري از پادشاهان هند ، ترك و مغول و تاتار بودند ولي هرگز جز به زبان فارسي نمي انديشيدند و در رواج آن كوتاهي نمي كردند. هندوان تازه مسلمان كه علاقمند به فراگرفتن علوم مختلف اسلامي بودند شروع به آموختن زبان فارسي كردند.طولي نكشيد كه صدها فقيه ، صوفي ، اديب ، شاعر و لغت دان (لغوي) در سر زمين هند تربيت شدند كه امروز نوشته هاي آنان به زبان فارسي زينت بخش كتابخانه هاي جهان است.

زبان و ادبیات فارسی، به دلیل غنای فرهنگی، ادبی، هنری و علمی خود، پس از نفوذ در شبه قاره هند، از زمان محمود غزنوی، بسیار مورد توجه و ستایش فرهیختگان، عارفان، شاعران، نویسندگان، مورخان و دانشمندان هندی قرار گرفت به طوری که آنان نیز در پروراندن این زبان زبان زیبا و عرفانی، نقش به سزایی داشتند و با به جا گذاشتن آثار و شاهکارهای ادبی و علمی، عشق و علاقه خود را نسبت به آن ابراز کردند . 

در عهد غزنویان (قرن 4 - 6 ه . ق)، زبان فارسی، در هند شمالی گسترش یافت و شعرا و نویسندگان نامداری، در این عهد به وجود آمدند . بعد از غزنویان، در عهد لودیان (قرن 9 و 10 ه . ق)، گام های گسترده تری در راه گسترش زبان فارسی در میان هندوان برداشته شد . سکندر لودی، عده ای از آنان را که زبان فارسی را به خوبی فرا گرفته بودند، در دربار خود گماشت و این عمل وی، بر افکار و اذهان هندوان تأثیر فراوانی گذاشت .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ادبیات فارسی در میان هندوان

  • 0ریال

برچسب ها: سید عبدالله, محمد اسلم خان, مقالات ادبی, تاریخ ادبیات ایران, ادبیات ایران, ادبیات ایران در هند, ایران و هند, تاریخ فرهنگی ایران, کتاب ادبیات فارسی در میان هندوان