منو
سبد خرید

ادبیات شفاهی زبان های ایرانی

ادبیات شفاهی زبان های ایرانی
-10 %
ادبیات شفاهی زبان های ایرانی
405,000 ریال
450,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 98955
  • وزن: 0.80kg
  • SKU: 47622

ادبیات شفاهی زبان های ایرانی

نویسنده: گروه نویسندگان
مترجم: مجدالدین کیوانی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 471
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

جلد هجدهم تاریخ ادبیات فارسی

به اهتمام بنیاد میراث ایرانی و مرکز مطالعات ایران شناسی دانشگاه کلمبیا،زیرنظر استاد احسان یارشاطر

مجلد حاضر با عنوان تاریخ ادبیات فارسی اساساً به ادبیات زبان هایی می‌پردازد که ایرانی‌اند ولی فارسی زبان نیستند. با این حال، این زبان‌ها با ادبیات فارسی ارتباط دارند. این زبان‌ها یا زمینه و سابقه تاریخی زبان فارسی‌اند (ضمیمه اول) یا تحت تأثیر ادبیات فارسی‌اند (ضمیمه دوم). موضوع این مجلد زبان‌های کردی، پشتو، بلوچی و آسی است. از آنجا که ادبیات این زبان ها، حداقل تا قرن بیستم، عمدتاً به صورت شفاهی است، این جلد ادبیات شفاهی زبان‌های ایرانی نامیده شده و به منظور جامع تر کردن آن، فصل هایی هم درباره ادبیات شفاهی فارسی و تاجیکی به آن اضافه شده است.

با توجه به اینکه سایر گویش های رایج ایرانی از قبیل لری، گیلکی، مازندرانی، تاتی، تالشی، یغنابی و لهجه‌های جامعه زرتشتیان و یهودیان ایران و خیلی از لهجه‌های کم اهمیت دیگر، ادبیات شفاهی آنچنانی ندارند که قابل مقایسه با ادبیات زبان هایی باشند که در این مجلد درباره آنها بحث شده است. درست است که بیشتر زبان‌های غیر فارسی موضوع بحث در این مجلد اکنون صاحب ادبیات نوشتاری‌اند که عمدتاً در قرن نوزدهم میلادی یا احیاناً پیش از آن نوشته شده‌اند، اما منظور ما در اینجا ادبیات سنتی این زبان هاست که از قضا شفاهی است.

ظاهراً جز آسی، بقیه متأثر از زبان فارسی بوده‌اند که زبان دیوانی و ادبی منطقه بوده است و همین نکته است که بررسی این زبان‌ها را در تاریخ ادبیات فارسی توجیه می‌کند. بررسی ادبیات عامیانه در چارچوب زبان فارسی، ادبیات نوشتاری کردی، ادبیات شفاهی کردی، ادبیات شفاهی و مذهب در کردستان: آیین‌های یزیدی و اهل حق، ادبیات پشتو، دوره قدیم، ادبیات مکتوب جدید پشتو، ادبیات شفاهی و عامیانه پشتو، ادبیات بلوچی، ادبیات آسی، ادبیات عامیانه فارسی، نقالی: قصه خوانی حرفه‌ای ایرانیان، روضئ الشهدای کاشفی: داستان کربلا، شالوده فرهنگ و ادبیات مذهبی عامیانه، ادبیات عامیانه تاجیک، ادبیات شفاهی و عامیانه در زبان فارسی دری افغانستان عناوین فصول این کتاب هستند. 

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب