كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
ادبیات تطبیقی

ادبیات تطبیقی

نویسنده: محمد غنیمی هلال
ترجمه و تحشیه سيد مرتضی زاده شيرازی

ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 689
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

اين كتاب را مي توان درآمدي بر پژوهشهاي ادبيات تطبيقي نامگذاري كرد كه هدف آن بررسي يك موضوع بخصوص در اين علم نيست بلكه منظور بيان اجمالي و كلي موضوع ادبيات تطبيقي است . اين كتاب بر دو بخش عمده استوار است كه بخش اول به تعريف تاريخ نشأت و پيدايش ادبيات تطبيقي و وضع كنوني آن و بخش دوم مختص به رشته هاي ادبيات تطبيقي و روش پژوهش در آن است .

 تاسیس اصول ادبیات تطبیقی در کشور های عربی با محمد غنیمی هلال (1917-1967) آغاز شد. او با تالیف کتاب الادب المقارن به تبیین قواعد نظری و عملی این رشته پرداخته، ادبیات تطبیقی را بررسی روابط ادبیات ملی در خارج از مرزهای زبان آن ملت و مطالعه ارتباط تاریخی میان آن ها تعریف نموده و پژوهش های تطبیقی خود را بر اساس این اصول بنیان نهاده است. هلال در تالیف این کتاب از استادان فرانسوی اش اثر پذیرفته است. هلال با تدریس ادبیات تطبیقی در دانشگاه های مصر به تبیین مفاهیم این علم پرداخت و از این رهگذر شاگردان بسیاری تربیت نمود که آثار ارزشمندی را در این زمینه تالیف کردند.

با مقایسه آثار آن ها با آثار هلال، شباهت های زیادی میان مباحث کتاب هایشان در دو حیطه نظری و تطبیقی (عملی) مشاهده می شود که بیانگر تاثیر هلال بر پژوهش های آن ها است. هدف این مقاله ، نشان دادن نقش هلال در تاسیس و تبیین مفاهیم نظری و عملی ادبیات تطبیقی عربی است که چگونه با وجود تلاش هایی که پیش از وی صورت گرفته، او بنیانگذار این علم گردیده و فعالیت های پس از خود را در این زمینه سمت و سو داده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ادبیات تطبیقی

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 101046 - 209/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد غنیمی هلال, سيد مرتضی زاده شيرازی, ادبیات تطبیقی, ادبیات عرب, ادبیات, نقد ادبی, تاریخ ادبیات, کتاب ادبیات تطبیقی