كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
ادبیات امریکا

ادبیات امریکا

نویسنده: ژاک فرنان کائن
مترجم : ح. حسینی نژاد
ناشر: طهوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 175
اندازه کتاب: رقعی روکشدار - سال انتشار: 1334 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

ادبیات آمریکا شامل مجموعه آثار ادبی است که در ایالات متحده و یا مستعمرات سابق آن نوشته و تولید شده باشند. آمریکا در ابتدای تاریخ خود، مجموعه ای از مستعمرات بریتانیا بود، بنابراین، سنت ادبی این کشور، بسیار نزدیک و همسو با ادبیات انگلیس شکل گرفت. با این حال، ویژگی های منحصر به فرد آمریکایی و تعدد آثار تولید شده در این کشور، مسیر و سنت متفاوتی نسبت به ادبیات انگلیس، برای ادبیات آمریکا به وجود آورد.

یکی از جنبه‌های مهم برای شناخت تاریخی جامعه آمریکا، ادبیات آمریکا و سیر تحولات آن است. اگر ادبیات جامعه آمریکا را نشناسیم، بسیاری از ناگفته‌های تاریخی آن را درک نخواهیم کرد؛ چرا که اگر موتور محرکه تحولات ادبی را تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بدانیم، متقابلاً آثار ادبی را نیز باید انعکاسی از این تحولات تلقی کنیم.

در سال ۱۴۹۲ میلادی، کشتی کریستف کلمب و همراهان او در ساحل سرزمینی که بعدها آمریکا نامیده شد، لنگر انداخت. تعدادی از همراهان کلمب، یهودیان اروپایی و جمعی دیگر از آنان، دریانوردان اسپانیایی و ایتالیایی بودند. هزینه سفر را سرمایه‌داران سوداگر یهودی تأمین کردند و دیگر امکانات را دولت استعمارگر پادشاهی اسپانیا فراهم ساخت. هدف دست‌اندرکاران سفر، دستیابی به سود تجاری و کنترل بازارهای شرق به‌ویژه هندوستان بود، اما مسیری که کشتی کریستف‌ کلمب در پیش گرفت، آن‌ها را به سواحل آمریکا رساند.

در نقاط مختلف قاره آمریکا چند تمدن کهن‌سال سرخ‌پوستی که مبتنی بر باورهای میتولوژیک و اسطوره‌ای بودند، سیطره داشتند. ورود تدریجی مهاجران اروپایی در قرن پانزدهم تا هجدهم به قاره امریکا، موجب نابودی کامل تمدن‌های بومی و نسل‌کشی سرخ‌پوستان گردید. تا اواسط قرن هجدهم، مجموعه‌ای از کلونی‌های سفیدپوست‌نشین در خاک قاره تشکیل شدند و این کلونی‌ها تحت سلطه پادشاهی استعمارگر بریتانیا قرار داشتند. ساکنان این کلونی‌ها که از نسل مهاجران سفیدپوست اروپایی بودند، اغلب نژاد انگلوساکسونی داشتند، به زبان انگلیسی حرف می‌زدند و به گرایش‌های مختلف پروتستانیسم و پیوریتانیسم مسیحی اعتقاد داشتند....

ادبیات آمریکا مقاطع متفاوتی در طول تاریخ خود داشته است که متأثر از تاریخ سیاسی و اجتماعی و فرهنگی آمریکا بوده است. هر چند که بررسی تاریخ آمریکا به واسطه ادبیات مرسومش به دلیل فاصله‌ای که میان حقایق تاریخی و متون ادبی وجود دارد، کامل و کافی نیست. بسیاری از اتفاقات و ماجراهایی که روحیه استعمارگری و خشونت آمریکایی مانند قتل عام سرخ‌پوستان (ساکنان اصلی قاره آمریکا)، برده‌داری سیاه‌پوستان، شورش‌های کارگری و دانشجویی، حقوق زنان و کودکان، حملات و تجاوزهای ارتش آمریکا به سایر کشورهای جهان و امثالهم در ادبیات رسمی آمریکایی جایی ندارند.

جنگ آمریکا علیه انگستان معروف به جنگ استقلال (۱۷۷۵ تا ۱۷۸۳)، تلاش آمریکا برای خروج از سلطه استعماری انگلیس بود که به پیروزی و استقلال امریکا منجر شد. پیروزی به دست آمده امیدی برای شکل‌گیری یک ادبیات مستقل آمریکایی ایجاد کرد؛ با این حال به استثنای نوشته‌های مهم سیاسی، تعداد اندکی آثار ادبی قبل و بعد از انقلاب نوشته شدند.

آمریکایی‌ها از وابستگی بی‌حد خود به سبک ادبی انگلیسی ناراضی بوده و برای به دست آوردن یک ادبیات ملی که ذهن همه را به خود مشغول کند، شروع به تولید آثار ادبی با همین رویکرد کردند. با این حال استقلال ادبی آمریکا به دلیل شناخت و ارتباط عمیق با ادبیات انگلستان، موجب تقلید از الگوهای ادبی کلاسیک انگلیس شد و هم‌چنین به دلیل مشکلات اقتصادی و شرایط سیاسی که کار انتشار را سخت می‌کرد، به کندی صورت می‌گرفت.

اولین دوره در ادبیات آمریکا را که در واقع آغاز و شکل‌گیری ادبیات آمریکایی است، دوره‌ای است که با ویلیام براون شروع شده و تا واشنگتن ایروینگ ادامه می‌یابد. برخی منتقدان، داستان «توان هم‌دردی» اثر ویلیام براون (متوفی به ۱۷۹۳ میلادی) را اولین اثر داستانی قابل ذکر در ادبیات آمریکا می‌دانند. شخصیت اصلی این رمان، مردی است که وقتی متوجه می‌شود معشوقه‌اش همان خواهر ناتنی او است، خودش را می‌کشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ادبیات امریکا

  • ناشر: طهوری
  • کد کتاب: 105535 - 111/3
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال

برچسب ها: ژاک فرنان کائن, ح. حسینی نژاد, نویسندگان امریکایی, نویسندگان, نویسندگان آمریکا, ادبیات آمریکا, مقالات ادبی, تاریخ ادبیات, کتاب ادبیات امریکا