دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اخلاق منصوری

اخلاق منصوری

نویسنده: امیرغیاث‌الدین منصور دشتکی شیرازی
مصحح: علی محمد پشت دار
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 428
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ عطف کتاب بر اثر فشار کمی تاب برداشته است

 

مروری بر کتاب

اخلاق منصوری از جمله کتب اخلاق فلسفی به زبان فارسی است که در قرن دهم به دست فیلسوفی مشائی ـ اشراقی به نام غیاث‌الدین منصور حسینی دشتکی شیرازی به رشته تحریر درآمده است. مصحح به منظور احیای این اثر که نمونه‌ای از نثر فارسی در موضوع حکمت است، پس از تهیه هشت نسخه خطی نسبتآ اصیل به شیوه انتخاب اقدم نسخ، پس از مقابله، تلاش کرده است تا متنی منقح از این اثر برای علاقه‌مندان فراهم نماید.

کتاب حاضر شامل مقدمه (با پژوهشی در پیشینه اخلاق‌نویسی در ایران، از قرون اولیه اسلامی)، متن اخلاق منصوری، و بخش تعلیقات (حاوی فهرست اعلام و نیز راهنمای تعاریف اصطلاحات متن کتاب) می‌باشد.بیان خلاصه‌ای از افکار و اندیشه‌های غیاث‌الدین منصور دشتکی شیرازی در زمینه اخلاق، سیاست و تربیت است.

در این اثر نخست به گوشه‌هایی از زندگی غیاث‌الدین منصور دشتکی شیرازی یکی از فلاسفه مسلمان ایرانی اشاره شده و سپس آثار و تألیفات ایشان در زمینه‌های مختلف معرفی گردیده است. آنگاه مبانی هستی‌شناختی، معرفت‌شناختی و انسان‌شناختی وی در زمینه اخلاق و تربیت و سیاست مدن بیان گردیده و دیدگاه‌های ایشان در زمینه کمالات نفس انسان و مراتب آن، موانع و آفات کمال نفس، ویژگی‌های مدینه فاضله، ماهیت انسان و راه‌های نیل به سعادت دو جهان مورد شرح و بررسی قرار گرفته است. در ادامه نویسنده به تبیین ماهیت خلافت انسان پرداخته و تمییز و محدوده فضایل و رذایل اخلاقی را از دیدگاه غیاث‌الدین منصور دشتکی شیرازی بیان کرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات