کتاب اخلاق در خانواده فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب خانواده - ازدواج انتشارات اسلامی

اخلاق در خانواده

نویسنده: سیدعلی اکبر حسینی
ناشر: اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 495
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کتاب شامل نامه های بینندگان برنامه تلویزیونی اخلاق در خانواده و پاسخ های دقیق و کاربردی استاد سید علی اکبر حسینی به این نامه هاست؛ بنابراین هر بخش و هر نامه از این کتاب را که بگشایید، مطلبی مستقل و پندآموز و زیبا درمی یابید.مقالات این کتاب، در ایام مختلف سال و به مناسبتهای گوناگون، از تجربه های زندگی مردم گرفته شده و با استفاده از معارف نورانی قرآن و احادیث آسمانی رسول گرامی اسلام و امامان معصوم علیهم السلام، تألیف گشته است

از آنجا که ذکر فهرست این مقالات، در این معرفی کوتاه نمی گنجد، تنها برخی از آنها را یادآوری می کنیم:

در بخش اول، این مطالب جلب نظر می کند: «کفو» یعنی چه؟ ـ رضایت دختر و اجازه پدر ـ شیوه خواستگاری ـ چه همسری انتخاب کنیم؟ ـ استخاره در ازدواج چرا، چگونه؟ ـ انتخاب نهایی با کیست؟ ـ مهریه چرا و چه مقدار؟ و...

بخش دوم، چشم انداز این مطالب است: محبت و انس اصلی ترین نیاز زن ـ تأمین هزینه زندگی به عهده کیست؟ ـ مدیریت خانواده ـ تقسیم کار ـ وظایف زن و شوهر نسبت به هم، نقش خوشرویی، پاکیزگی و وفای به عهد در استحکام خانواده، حجاب اسلامی چگونه است؟ و ...

در بخش سوم کتاب، این عناوین را می بینیم: زن و شوهر جوان به راهنمایی بزرگترها نیاز دارند ـ اطاعت از شوهر یا اطاعت از مادر؟ ـ با عروس خود چگونه اید؟ و ...در آخرین قسمت، با شیوه پرورش فرزند، نقش عادت در تربیت، جلوگیری از تبعیض در بین فرزندان و ... آشنا می شویم.

مطالعه «اخلاق در خانواده» علاوه بر آنکه محبت و دوستی بیشتر را برای خانواده به ارمغان می آورد، آگاهی های مفید «اجتماعی»، «حقوقی» و «اسلامی» را در اختیار ما قرار می دهد که اینک به برخی از آن ها اشاره می نماییم:

1ـ آداب اجتماعی: ازدواج و تشکیل خانواده، با آداب و رسومی همراه است که آگاهی از حدود و فلسفه آن، برای ما لازم است. استاد حسینی، در کتاب خویش نکات مفیدی در این باره یادآور شده است. برای مثال، در پاسخ به این سؤال «چگونه به خواستگاری برویم؟» این توصیه ها را مطرح نموده اند:

الف) خواستگاری به معنای نهایت طلب و شدت خواستن است. بنابراین، خانواده ای که به خواستگاری دختری می رود باید واقعا خواستار ازدواج با او باشند و با رفتارشان این خواستاری و تمنّا و علاقه مندی را اعلام نمایند.

ب) ادب خواستگاری این است که خواستگاران با شاخه گلی، مهر و علاقه مندی خود را ابراز کنند و مبادا که خار آزار به همراه برده، زهر غم هدیه نمایند.

ج) برای پرهیز از ایجاد رنج و هول و هراس، بجاست که قبل از اقدام به خواستگاری رسمی شناسایی ها و مشاوره ها به صورت غیر مستقیم انجام پذیرد، و پس از این که خواسته خود را یافته و با معیارهای خود او را پسندیدند، رسما به خواستگاری و نامزدی، اقدام نمایند.

د) هرگز بدون انس و آشنایی، بدون اطلاع قبلی و بدون دوست مشترک و میانجی فهمیده و امین، خانه ای را برای خواستگاری در نزنید.

2ـ قوانین مدنی: مؤلف دانشمند، در موارد متعددی از مسایل حقوقی، به قانون مدنی استناد کرده اند، و این استناد از آن جهت که خوانندگان، و بویژه خواهران را با «قانون مدنی» آشنا می سازد، مفید است. برای مثال به صفحات 17، 48، 105 بنگرید. البته در مواردی فتوای حضرت امام «قدس سره» را نیز مطرح نموده اند. ص133

3ـ سنت ها و احکام اسلامی: در موارد گوناگونی به تبیین سنت ها و احکام اسلامی پرداخته شده است. از آن جمله در باره «استخاره» ـ که بسیاری از خانواده ها در موارد ازدواج به آن پای بندند و چه بسا برای دختر و پسر جوان خود، ایجاد مشکل می نمایند ـ آورده اند: «استخاره» یعنی از خدا طلب خیر کردن، بهترین استخاره این است که انسان از گوهر عقل و از انوار مشورت خردمندان امین استفاده نماید، تحقیق کند، سابقه او را بررسی کند ... و چه بهتر که پس از این مراحل «دو رکعت نماز بخواند» و بعد از نماز یک صد مرتبه با توجه بگوید: «استحیزُاللّه برحمته = از خدا به رحمتش خیر طلب می کنم.» و بعد بنگرد که قلبش چه گواهی می دهد، همان را عمل کند. در چنین صورتی خدای متعال خیر را برای او مقدر می فرماید.»ص55 هم چنین در «اخلاق در خانواده» مطالب سودمندی پیرامون مهریه می خوانیم، و به پاسخ سؤال هایی مثل: رهبری و مدیریت با کیست و چرا؟، در چه مواردی اطاعت از شوهر لازم است؟ و ... دست می یابیم. 

فهرست

1ـ انتخاب، خواستگاری، ازدواج
2ـ روابط و اخلاق زن و شوهر با یکدیگر
3ـ روابط و اخلاق زن و شوهر با پدر و مادرها و خویشاوندان و نزدیکان
4ـ روابط و اخلاق زن و شوهر با فرزندان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اخلاق در خانواده

  • ناشر: اسلامی
  • کد کتاب: 73219 - 92/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سیدعلی اکبر حسینی, اخلاق اسلامی, زناشویی, ازدواج, اسلام, کتاب اخلاق در خانواده

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html