منو
سبد خرید

اخلاق از نظر قرآن

اخلاق از نظر قرآن
اخلاق از نظر قرآن
  • موجودی: موجود
  • مدل: 119854 - 50/6
  • وزن: 0.50kg
500,000 ریال

اخلاق از نظر قرآن

نویسنده: جعفر شعار
ناشر: شرکت طبع کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1344 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

این اثر در چارچوب قرآن مجید، اخلاق و آداب اسلامی را به تفصیل مطرح می‌کند و یک فرهنگ‌واره‌ی موضوعی است شامل همه‌ی موضوعات و وجوه اخلاقی در 1100 آیه که با ترجمه و شرح و بیان معنای واژه‌ها آمده است. در این زمینه کتاب‌های دیگری نیز به زبان‌های عربی و فارسی نوشته شده که فرهنگ موضوعی کل قرآن‌اند و کتاب حاضر تنها ویژه‌ی اخلاق است و حدود 150 عنوان اخلاقی را دربرمی‌گیرد.

اخلاق جمع خلق است. آدمی موجودی مرکب ازجسم مادی و نفس مجرد است. خلق صورت ظاهر و خلق سیرت باطنی است. نفس از چهار قوه عقلانی ، غضب ، شهوت و وهم تشکیل شده است. اصول فضایل اخلاقی در چهار اصل حکمت ، عفت ، شجاعت و عدالت خلاصه شده است. چهار اصل معتدل بین افراط و تفریط و در حالت وسطی قراردارد. حالات افراط و تفریط ، رذیله اخلاقی که اطراف دایره بمرکزیت فضیلت اخلاقی قرار دارند.

حکمت اعتدال در تشخیص و درک واقعیت ، چنانکه هست ، افراط آن جربزه متکی بر تشکیک و تفریط آن کودنی است.
عفت اعتدال در اِعمال شهوات و بهره برداری صحیح از غرایز ، افراط آن بصورت حرص و تفریط آن خمود است. شجاعت اعتدال در قوه غضب و ترسیدن از انچه باید ترسید و نترسیدن از انچه نباید ترسید ، افراط آن تهور و تفریط آن ترس است.
عدالت پیروی نیروی شهوت و غضب از نیروی عقل و کنترل صحیح آنها در راه اصلاح و سعادت ، افراط آن ظلم و تفریط آن تحمل ظلم است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات