منو
سبد خرید

اختیارات الایام ؛ چاپ سنگی

اختیارات الایام ؛ چاپ سنگی
اختیارات الایام ؛ چاپ سنگی
درحال حاضر موجود نمی باشد
اختیارات الایام ؛ چاپ سنگی
اختیارات الایام ؛ چاپ سنگی
اختیارات الایام ؛ چاپ سنگی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 61129 - 109/1
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 55
0 ریال

اختیارات الایام

نویسنده: علامه مجلسی
کاتب: 
علی بن محمد رفیع خوانساری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 222
اندازه کتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1216 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

مؤلف در باب‌های مربوط به اختیارات ایام، که حجم عمده رساله را در بر گرفته، به روایت رضی‌الدین ابن طاووس و دیگران از امام صادق (علیه السلام)- که بسیاری از علوم خفیه و رساله‌های این چنینی بدیشان  منسوب است- مجموعه‌ای از وقایع دینی و تاریخی را که در هر روز رخ داده‌اند، گاه به اختصار و گاه به تفصیل ذکر می‌کند، فهرستی از کارهای شایست و ناشایست آن روز را بر می‌شمارد طالع مولود آن را باز می‌گوید و در پاره‌ای موارد، روایت‌های متفاوت و حتی گاه متضاد در باب یک موضوع ذکر می‌کنند. رساله مختصر در سه فصل است که در فصل نخست به اختیارات ایام ماه و هفته اختصاص دارد و فصل سوم حاوی دعاهایی در رفع نحوست است.

هر چند مجلسی، در ذکر خاستگاه این احکام، بدین اشاره بسنده می‌کند که بعضی از احکام آنها  موافق اختیارات فرس است. به خوبی می‌توان دید که در تدوین این رساله – و همچنین دیگر نوشته‌های این چنینی که در دیگر آثارش و حتی بحارالانوار دیده می‌شود- از منابع ایرانی بهره فراوان برده و گذشته از ذکر رویدادهای مهم تاریخ اساطیری و واقعی ایران باستان، به نظر می‌رسد که در معرفی ایام به عنوان سعد و میانه و نحس همچنین احکام امور متاثر از اندیشه‌های ایرانی بوده است....

...سید بن طاووس قدس سره از حضرت ابى عبدالله امام جعفر علیه السلام در مورد کیفیت و مناسبتهاى ایام ماه قمرى این گونه روایت نموده است که: حضرت مى فرمایند:
روز اول ماه قمرى  
حضرت علیه السلام مى فرمایند: روز اول ماه روز مبارکى مى باشد، و حق تعال عظم شانه در این روز حضرت آدم علیه السلام را خلق فرمود.
و این روز براى طلب حوائج ، داخل شدن بر سلطان ، طلب علم ، تزویج ، سفر، خرید و فروش و گرفتن مرکب مبارک مى باشد. و ایضا در روایت دیگر فرمود: در این روز در طلب حوائج خود شتاب کن و هر چه را که مى خواهى از طلب حوائج انجام بده ، (انشاالله خوب است ).
روز دوم ماه قمرى 
حضرت علیه السلام مى فرمایند: این روز، روز زنان و تزویج مى باشد، و در این روز حضرت حوا از حضرت آدم علیه السلام خلق شد و خداوند عز ذکره او را با حضرت آدم علیه السلام تزویج فرمود ؛ و این روز براى بناى منازل ، نوشتن قرارداد، اختیار نمودن امور، سفر و طلب حوائج صلاحیت دارد. کسى که در این روز مریض شود بیمارى او خفیف خواهد بود و اگر در انتهاى روز مریض شود با بیمارى خود کوشش خواهد نمود. و در روایت دیگر است که در این روز تزویج کن و خرید و فروش نما، و از کارگزاران سلطان در این روز بپرهیز و حوائج خود را در آن طلب کن که این روز براى طلب حاجت موافق مى باشد.
روز سوم ماه قمرى 
حضرت علیه السلام مى فرمایند: این روز نحس مستمرى مى باشد، پس در این روز از سلطان بپرهیز و خرید و فروش ، طلب حوائج و معامله اى در این روز انجام مده ، و با کسى شریک نشو و در این روز لباس حضرت آدم و حوا علیهماالسلام سلب شد و از بهشت خارج شدند. و در این روز شغل خود را اصلاح و تدبیر امور منزلت قرار بده و اگر براى تو ممکن بود که از منزل خارج نشوى این کار را بکن . کسى که در این روز فرار کند، دستگیر مى شود، و مریض در این روز با مرض خود مى کوشد و این روز جدا روز سنگینى مى باشد.
روز چهارم ماه قمرى 
حضرت علیه السلام مى فرمایند: این روزى است که هابیل در آن متولد شد و این روز مناسبى براى صید و زرع مى باشد و سفر در آن مکروه است و به مسافر در این روز از قتل و سلب و بلا و مصیبت ترسیده مى شود: و در این روز بناء ساختمان و گرفتن وسائط نقلیه خوب است و کسى که در این روز فرار کند طلب او مشکل است ، و به کسى پناهنده مى شود که او را مانع مى نماید و کسى که در این روز سفر کند به مشقت راه دچار مى شود؛ و در روایت دیگر است که این روز مبارکى براى تزویج مى باشد.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات