کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
اختناق ایران

اختناق ایران

نویسنده: مورگان شوستر
مترجم: حسن افشار
ناشر: ماهی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 374
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

شوستر در این کتاب به شرح استخدام خود در ایران و ماجرای اولتیماتوم روسیه می‌پردازد.

توافق‌نامه‌ی 1907 انگلیس و روسیه نشان داد که مشروطه‌خواهان‌ ایرانی بیهوده به استفاده از تضاد بین انگلیس و روسیه‌ی تزاری در حفظ منافع خویش دل بسته‌اند.توافق‌نامه‌ی روسیه-آلمان(1911 م)، در ارتباط با ایران و ترکیه،بار دیگر این موضوع را تأیید کرد.

با این‌ همه،دولت مستوفی الممالک در آغاز سال 1911،با هدف سازماندهی‌ مجدد دارایی‌ها،مشاوران آمریکایی را به سرپرستی مورگان شوستر به‌ ایران دعوت کرد.

تلاش‌های امپریالیزم آمریکا برای اشغال موضعی‌ استوار در ایران،که با کمک مورگان شوستر انجام شد،تقابل جدی‌ انگلستان و روسیه را به دنبال داشت.هم‌چنین این اقدامات وضعیت‌ سیاست خارجی ایران در برابر دولت‌های امپریالیستی وخیم‌تر کرد . از وجوه بارز و ارزشمند اثر مورد سخن،آن است که در مقدمه‌ی آن‌ توصیف بسیار خوبی از حوادث دوره‌های اول انقلاب وجود دارد.

دوازده‌ فصل و ضمائم کتاب مورگان شوستر به قدر کافی مجموعه‌ای وسیع از پرسش‌ها را درباره‌ی وضعیت مالی،نظام اداری و اجتماعی و سیاسی‌ ایران در سال 1911 پاسخ داده که با فعالیت نویسنده‌ی اثر به عنوان‌ خزانه‌دار ارتباط داشته است.

فصل اول کتاب اختناق ایران به تصمیم مجامع ایرانی برای استخدام‌ و ورود مستشاران آمریکایی به ایران اختصاص یافته است.یکی از نکته‌های مهم در این فصل اصرار و ابرام مورگان شوستر در به دست‌ آوردن اختیار تام برای تصدی خزانه‌داری کل کشور برای مدت سه سال‌ است تا بتواند به اهداف بلند پروازانه‌اش جامه‌ی عمل بپوشاند.

هم‌چنین شوستر ادعا دارد از حمایت یک‌پارچه مطبوعات در سراسر کشور برخوردار بوده و البته در این میان از حساسیت مضحک

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اختناق ایران

  • ناشر: ماهی
  • کد کتاب: 107543 - 55/2
  • موجودی: در انبار
  • 500,000ریال
  • 440,000ریال

برچسب ها: مورگان شوستر, حسن افشار, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, قاجار, قاجار, کتاب اختناق ایران