كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
اخبار سلاجقه روم ؛ مختصر سلجوقنامه

اخبار سلاجقه روم 

نویسنده: محمدجواد مشکور
ناشر: کتابفروشی تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 600
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : در حد نو 


مروری بر کتاب 

مصور

مختصر سلجوقنامه

این کتاب، چکیده اى از اخبار سلاجقه روم، نوشته حسین بن محمد بن على الجعفرى الرغدى (ابن بیبى)، نوشته شده در ۶٨٣ تا ۶٨۴ هجرى است و تاریخ سلجوقیان روم (آسیاى صغیر) را دربردارد.  اصل این کتاب؛ یعنى اخبار سلاجقه روم که در ۶٨٠ هجرى نوشته شده است، به رویدادهاى ۵٨٨ تا ۶٧٩ میپردازد و از آثار بسیار ارزش‏مند، در این باره به شمار می رود. 

این اثر که به گفته خود نویسنده، «مقامات عزمات سلطان اعظم علاء الخلق و الدین کیقباد» را نیز دربردارد، به فرمان وى نوشته شده و از همین روى، «الاوامر العلائیه فى الامور العلائیه» نام گرفته است. 

نثر این کتاب را «متکلّف» و «مصنوع» می توان خواند. استشهاد به آیات و احادیث و خطبه‏ ها و شواهد شعرى فارسى و عربى در آن فراوان دیده میشود و از منظرهاى گوناگون به ویژه از دید دربرداشتن بسیارى از واژگان، عبارت ها و اصطلاح هاى درگاه و دیوان و آداب و رسوم و جزئیات زندگى دربار و مردم آن سامان، مهم است، اما به هر روى به دلیل پیچیدگى و سبک متکلفانه اش، به دشوارى می توان شرح رویدادى را از آن بیرون آورد. 

انگیزه نویسنده کتاب، تنها تاریخ نگارى نبوده، بلکه می خواسته است که با عبارت پردازى و لفظ بازى، فضل و دبیرپیشگی اش را اظهار کند و با این شیوه پرتصنع و تکلف، استادی اش را در «عربیت» و «ادبیت» به خوانندگان بنماید. 

وى پس از اینکه شاهکار ادبی اش را به پایان رساند، آن را به علاءالدین عطاملک بن محمد جوینى، نویسنده تاریخ جهانگشا تقدیم کرد که گویى به فرمان ایلخان مغول در آن هنگام والى بغداد بود. نثر تاریخ جهانگشا در ابن بیبى بسیار تأثیر گذارد و از این رو، وى در این کتاب از همان نثر تقلید کرد، اما از عهده چنین کارى برنیامد و نتوانست بدان روانى و یکپارچگى بنویسد. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اخبار سلاجقه روم ؛ مختصر سلجوقنامه

  • ناشر: تهران
  • کد کتاب: 109811 - 24/5
  • موجودی: در انبار
  • 1,500,000ریال

برچسب ها: محمدجواد مشکور, حسین بن محمد بن على الجعفرى الرغدى, ابن بیبى, سلجوقنامه, سلجوقیان, تاریخ اجتماعی, تاریخ روم, تاریخ سیاسی ایران, کتاب های نایاب, کتاب اخبار سلاجقه روم