كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
اخبار الاخیار فی اسرار الابرار

اخبار الاخیار فی اسرار الابرار

نویسنده: عبدالحق محدث دهلوی
مترجم: علیم اشرف خان
ناشر: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 700
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ : 1

 

مروری بر کتاب

کتاب یکی از تذکره‌های صوفیانه در هند است. متن حاضر با مقابله‌ی سه نسخه‌ی خطی فراهم آمده است. در این کتاب شرح حال دویست و سی تن از صوفیان آمده افزون بر آن، مولف در پایان کتاب شرح حال پدر خود و خود را آورده است. این کتاب از نظر سادگی زبان و نپرداختن مولف به کرامات خارق‌العاده در خور توجه است.

عبدالحق محدث دهلوي (958- 1049) از نويسندگان پر کار و مشهور هند است و نيازي به معرفي ندارد. آثار گوناگون او که گويا بالغ بر صد جلد مي شودهمچون رساله نوريه سلطانيه، شرح فارسي مشکاه المصابيح، مدارج النبوه، تاريخ محقي و .... برخي چاپ شده و برخي هنوز به صورت نسخه خطي باقي مانده است.

از آثار موجود او مي توان به کتاب نوريه سلطانيه اشاره کرد که توسط مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان چاپ شده است. وي اين کتاب را به نور الدين محمد جهانگير تقديم کرده است. عبد الحق در اين کتاب به تاسي از علماي گذشته سعي کرده است توصيه ها و اندرزهايي را به حاکم زمان خود بدهد. کتاب هايي از اين دست در طول تاريخ اسلام زياد است و اين کتاب هم در همان راستا است، اما مشهورترين کتاب او «اخبار الاخيار في اسرار الابرار» است.

اين کتاب او نيز تقليدي از قدما است. تذکره و شرح احوال نويسي از دانشمندان، عرفا، ادبا و  ... در تمدن اسلامي موضوعي قديمي است. طي دوراني، تذکره نويسي در هند نيز رواج زيادي داشته است که نمونه هاي زيادي از آن مي توان سراغ گرفت.

يکي از جنبه هاي مهم شخصيتي عبدالحق که نبايد از آن غافل شد، تصوف او است. همين امر در آثار او نيز تبلور يافته است. کتاب اخبار الاخيار او تذکره اي صوفيانه و تبلور يافته از تصوف او مي باشد. عبدالحق در اين کتاب شرح احوال 230 تن از صوفيان ديار خود را آورده و در آخر شرح احوال خود و پدرش را ذکر کرده است.

اهميت اين کتاب در آن است که مولف آن در نيمه دوم قرن دهم و نيمه اول قرن يازدهم مي زيسته و توانسته شرح حال عرفايي را جمع آوري کند که اگر او اين کار را نمي کرد، امروز شرح احوالي از آنها در دست نبود. اهميت ديگر اين کتاب در آن است که به زبان فارسي نوشته شده و دوران اقتدرا زبان فارسي در هندوستان را مي رساند. بنابر اين اخبار الاخيار شرح احوال نويسي عرفا و تاريخ تصوف به زبان فارسي در هندوستان است که امروز ارزش دو چندان پيدا کرده، زيرا اقتدار آن روز زبان فارسي، امروز در هم شکسته است.

نکته ديگر آن که چون عبد الحق از سلسله قادريه بوده، منسوبان به اين سلسله و به ويژه عبدالقادر گيلاني را بسيار مورد احترام قرار مي دهد. نکاتي که وي از قادريان و پراکندگي آنها در هندوستان به دست مي دهد براي کسي که در زمينه سلسله قادريه تحقيق مي کند، مغتنم است و گزيري از آن نيست. قصه و افسانه در کار او کمتر وجود دارد و اين بر اهميت کتاب مي افزايد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اخبار الاخیار فی اسرار الابرار

  • 1,500,000ریال

برچسب ها: عبدالحق محدث دهلوی, علیم اشرف خان, تصوف, ادبیات تصوف, تاریخ تصوف, تصوف هند, عرفان اسلامی, ادبیات عرفانی, کتاب اخبار الاخیار فی اسرار الابرار